Přímý přenos z ptačího hotelu
11. prosince 2016
Reportér 12/2016 · Číslo 28Co všechno můžete pozorovat na internetové televizi.
Chcete zblízka pozorovat, jací opeřenci navštěvují krmítko v jihočeském Makově? Anebo nerušeně sledovat vlaky křižující kolejiště před hlavním nádražím? Případně se dívat, jak loď RIO 2 brázdí vody Labe? To vše a leccos dalšího nabízí internetová televize Slow TV, vysílající v přímém přenosu z „míst, která slibují zajímavé příběhy“.
Uklidňující stream má svůj předobraz v úspěšných norských pořadech Thomase Helluma. V Norsku se také inspirovali autoři živých přenosů z ptačích budek, zařízených jako luxusní hotýlek. Na zmíněné Slow TV mohli diváci vidět, jak v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty UK v Praze fungují dvě budky: jedna růžová a druhá modrá. Interiér obou navrhli odborníci na současný design a do výzdoby zahrnuli prvky, o nichž si mysleli, že by ptačí obyvatele mohly zajímat. Je tu například tapeta z šedobílých letadýlek, ale také podobizna Franze Kafky. Působí to zvláštně, jenže řada motivů obsahuje šifru, kterou my nerozluštíme, zatímco okřídleným návštěvníkům patrně přináší potěšení. V Norsku mají ptačí hotely podobu gotického hradu, čeští designéři vsadili na moderní výzdobu.
Pražským botanikům se dosud podařilo osídlit jednu budku: do té, která je laděna do modra, se nastěhoval párek sýkor modřinek, zahnízdil tu a vychoval mláďata. Růžová – ta s tím Kafkou – je pořád volná. Čím to asi bude?
Podpořte Reportér sdílením článku
Publikoval hlavně v Lidových novinách, dále v Respektu, Reflexu, Hospodářských novinách, Rock & Popu, Crossroads, na serveru Aktuálně. Spolupracoval s Českým rozhlasem. Patří k redakčnímu kruhu magazínů UNI a Rock & All. Překládá hudební biografie, je autorem knižní trilogie Příběhy písní. Působí ve sdružení Osamělí písničkáři.