Maršál Twito, slovinský Babiš
6. února 2022
Reportér 02/2022 · Číslo 90Maršál Twito, slovinský Babiš
6. února 2022
Reportér 02/2022 · Číslo 90Maršál Twito, slovinský Babiš
Kritici mu říkají „slovinský pacient“. Má rád Donalda Trumpa; též slovinský premiér Janez Janša publikuje na Twitteru výstřední prohlášení. V jeho další přezdívce maršál Twito se tato láska k tweetování kombinuje se jménem maršála Tita, vládce komunistické Jugoslávie, k níž Slovinsko patřilo. Koncem dubna se budou v zemi konat parlamentní volby. Udrží se Janša u moci? Nebo se vydá cestou dalšího svého souputníka Andreje Babiše?
Byl listopad 2020 a slovinský premiér Janez Janša gratuloval vítězi amerických prezidentských voleb. Mělo to ovšem háček. Negratuloval Joeu Bidenovi, který se o pár měsíců později ujal vlády, ale poraženému Donaldu Trumpovi. Janša v angličtině publikoval na Twitteru větu: „Je zcela jasné, že si Američané zvolili Donalda Trumpa…“ Svůj blahopřejný tweet vypustil do světa dopoledne 4. listopadu 2020, tedy v době, kdy se v USA stále sčítaly hlasy. Janša se zjevně nechal unést průběžnými výsledky, kdy Trump skutečně na chvíli vedl.
Slovinský premiér byl jediným státníkem, který Trumpovi gratuloval a vysloužil si za to posměch mnoha lidí doma i v cizině. Proč se do toho pustil? Janez Janša se totiž k tehdejšímu nejmocnějšímu muži světa vždy silně hlásil. Oba jsou vcelku ostře proti migraci, oba prosluli negativním postojem k novinářům, kteří se vůči nim vyjadřují kriticky. Janšu s Trumpem spojuje i obliba maďarského premiéra Viktora Orbána, jenž se sám označuje za zastánce „neliberální demokracie“: přátelství mezi Orbánem a Janšou trvá již celou řadu let, maďarský předseda vlády osobně navštívil několik sjezdů Janšovy Slovinské demokratické strany a veřejně ho tam podpořil.
Další podobností Janši a Trumpa je, že oba propadli lásce k Twitteru. Janez Janša je na této sociální síti natolik aktivní, že si dokonce vysloužil přezdívku maršál Twito, vztahující se k maršálovi Josipu Brozi Titovi, dlouholetému legendárnímu vládci komunistické Jugoslávie, k níž Slovinsko až do roku 1991 patřilo. (Po Titově vládě existuje v zemích bývalé Jugoslávie stále určitá nostalgie; ve Slovinsku se týká především starší levicově orientované generace.)
Existuje twitterový účet, který denně pečlivě sleduje Janšovy aktivity na této platformě. Každý si tak může jednoduše zjistit, kolik času slovinský premiér strávil na Twitteru nebo kolik tweetů během dne napsal. Když v říjnu 2021 přijela do Slovinska skupina europoslanců vedená Sophií in’t Veld z Nizozemska, aby se přesvědčila o stavu právního státu v zemi a situaci tamních médií, Janša se s nimi odmítl setkat a slovně je napadl na Twitteru: „Kdo jste? Kolikrát jste se vydali za německou kancléřkou, nizozemským premiérem nebo francouzským prezidentem? Mimochodem, bylo to právě Nizozemsko, kde byl naposledy na území EU zavražděn novinář.“
Dalším Janšovým kouskem na Twitteru bylo zveřejnění grafiky vykreslující europarlament jako loutky finančníka George Sorose, považovaného zastánci konspiračních teorií za vůdce světového spiknutí: bylo na něm i jméno zmíněné europoslankyně Sophie in’t Veld. Tento tweet později Janša smazal.
Podpořte Reportér sdílením článku
Vystudovala historii a slovinštinu a dlouhodobě se zabývá Slovinskem. Je členkou Slovinského spolku Jože Plečnika