Václav Marhoul: Laťka je nízko
18. února 2018
Reportér 02/2018 · Číslo 42Neví, kam dřív, ve víru rok a půl trvajícího natáčení zrovna pendluje mezi šumavskými hvozdy a pražskou Lucernou. Ani politiku si ujít nenechá. Dokáže se při ní nebývale rozohnit, zvlášť když přijde řeč na xenofobii a rasismus. Mimochodem o tom bude i jeho nový film s hvězdným obsazením Nabarvené ptáče. Je temný jako tenhle rozhovor. Vše spolu souvisí – a jaksi naléhavěji než dřív.
Na to není jednoduchá odpověď. Přirovnávám ho ke slavnému románu Güntera Grasse, který se jmenuje Při loupání cibule. Každá slupka skrývá další otázku. A čtenář nebo divák si musí najít odpověď sám. Já mu s tím nepomáhám – a autor knihy Jerzy Kosiński taky ne.
Zmínil se mi o ní kamarád Jirka David. Rád čtu knihy, které mi někdo doporučí. Přečetl jsem ji na jeden zátah. Začal jsem v jedenáct večer a ve čtyři ráno skončil.
Každý jsme jiný. Naštěstí. Počítám s tím, že někteří lidé na takový film nepůjdou nebo z kina odejdou. Sám jsem byl zvědavý na názor dětského psychologa Václava Mertina, kterého jsem oslovil jako největší kapacitu u nás, protože hlavním hrdinou je malý kluk a bylo zřejmé, že budeme potřebovat odbornou pomoc. Dohodli jsme se, že si nejdřív přečte knížku i scénář a teprve pak mi řekne, zda s námi bude spolupracovat. Celou dobu jsem čekal, že mi dá za uši. Že bude moralizovat a řekne mi, jak je to zvrácené. Nic takového neřekl a souhlasil. „Proč?“ divil se. „Já s tím denně pracuji. Denně tu mám děti, které jsou znásilňované třeba i svými rodiči, které jsou přivazované k topení, mají zpřerážené ruce a kosti zlámané od bití.“ Ano, takhle se někteří lidi chovají. Včera, dnes, zítra. Jen to nechceme vidět a přemýšlet o tom.
To je dlouhá historka, jestli nevadí.
Všechny scénáře píšu v Českém Krumlově. Jenom v jednom hotelu, v jednom pokoji.
Podpořte Reportér sdílením článku
Vedoucí dramaturgyně pořadu Události, komentáře a Interview ČT24.