Postavme dům ze dřeva, je to cool
4. června 2023
Reportér 06/2023 · Číslo 106Postavme dům ze dřeva, je to cool
4. června 2023
Reportér 06/2023 · Číslo 106Postavme dům ze dřeva, je to cool
Česko znovu objevilo dřevo jako materiál, z něhož se dají stavět nejrůznější budovy. Roubené chalupy, případně malé dřevěné domky známe všichni, nyní však dřevo míří i do bytových domů, škol či veřejných budov. Developery zatím brzdí ve větším rozletu hlavně předpisy, podle nichž smí stavět maximálně do výšky dvanáct metrů. Stavět ze dřeva znamená nižší uhlíkovou stopu, nejde však zdaleka o jedinou výhodu.
Dřevo začíná být v České republice „cool“. V Praze vznikají hned dva bytové domy, v nichž hraje dřevo coby stavební materiál hlavní roli. K tomu má na Kladensku vyrůst dřevěná školka a existují – i když zatím časově vzdálené – plány na dřevěný mrakodrap.
Vraťme se nejprve k oněm bytovým domům: jeden plánuje postavit společnost Skanska pod příznačným názvem Radlický Dřevák – začít stavět by se mělo příští rok. Půjde přitom o pilotní projekt, o jakousi laboratoř, v níž bude firma zároveň zkoumat, jak si stojí dřevo v porovnání s konvenčními materiály, pokud jde o rychlost výstavby nebo snížení uhlíkové stopy. Vedle sebe totiž v Radlicích vyroste jak dřevěný dům, tak dva tradiční.
„Předpokládáme, že si tu ověříme, že dřevo do budoucna může nahradit výraznou část konvenčních materiálů, které více zatěžují životní prostředí,“ uvedl při představování Dřeváku Petr Michálek, generální ředitel rezidenčního developera Skanska.
Ve stejné části hlavního města, na pomezí Stodůlek a Řeporyjí, vzniká i další dřevěný projekt, zvaný Timber Praha, společnosti UBM. „Pouze spodní stavba včetně základů a některé prvky schodiště budou z betonu, jinak to bude čistá dřevostavba,“ uvádí Alice Slámová, marketingová a obchodní ředitelka společnosti UBM Development Czechia. Stavba by měla být hotová dokonce už příští rok.
Po vzoru své finské mateřské společnosti plánuje výstavbu dřevostaveb začít v Česku i firma YIT. „V našem plánovaném projektu na Kladně chceme postavit školku, která bude celá ze dřeva,“ uvádí Marek Lokaj, generální ředitel YIT Stavo. Zkušenosti už mají z dřívějška, kdy v rezidenční čtvrti Suomi Hloubětín v Praze 9 postavili novou školku podle návrhu finského architekta Jyrkiho Tasy. Ta má fasádu obloženou kanadským cedrem a dřevo se použilo také v interiérech.
Podpořte Reportér sdílením článku
Má svůj web Ekonews věnovaný tématům udržitelnosti, ať už v byznyse nebo v praxi každého z nás.