O svítícím kurvítku
6. června 2021
Reportér 06/2021 · Číslo 82O svítícím kurvítku
„Vše na světě se přesouvá od států do privátní sféry. Brzy bude mít život příslušníka západní civilizace podobu předplatného, které bude platit pěti největším firmám,“ píše Martin Jaroš a odpovídá tím na otázku, kterou magazín Reportér pravidelně pokládá originálně uvažujícím osobnostem: Co je podle vás největším problémem naší doby a současné společnosti. „Silné firmy vyžadují protiváhu v chytrých státech, které je dokážou rozumně regulovat. Jestli vám to pálí, zvažte práci pro stát,“ vyzývá.
Možná to víte, možná ne, ale v Kalifornii je město Livermore. A v tom městě mají hasičárnu. A v té hasičárně visí ze stropu kabel a na tom kabelu svítí žárovka.
To je toho, říkáte si, hasičárnu máme i u nás ve Veverské Bítýšce a umělé osvětlení už jsme taky objevili. Řekni nám něco zajímavého!
Zajímavé na té žárovce v Livermoru je to, že svítí už od roku 1901. Ano, čtete správně, ta žárovka tam svítí už 120 let. Když ji zapojili, tak u nás ještě vládl Franz Josef. Od té doby byla žárovka mimo provoz jen pár hodin – hlavně v roce 1976, když ji stěhovali. Není to tedy žádná oslňující šajnovka – vydává asi jen tolik světla jako moderní čtyř-wattovka – ale svítí vytrvale. Místní už si dávno všimli, že jejich žárovka je neobyčejný chlapák, a starají se o ni jako o opravdovou celebritu. Žárovka má vlastní občanský spolek, který je odhodlán o ni pečovat až do konce jejích dnů, pokud tento někdy přijde. Je připojena k baterii a záložnímu zdroji, aby netrpěla případnými výpadky proudu. Žárovka má i vlastní web a vlastní webovou kameru, která ji stále sleduje. Je v Guinnessově knize rekordů a přitahuje do města nepřetržitý proud turistů. Což je na skromnou baňku vyrobenou v Shelby Electric Company docela výkon.
Osobnosti různých názorů z pravé i z levé části politického spektra, lidé, s nimiž ne každý nutně souhlasí – takoví jsou autoři seriálu esejí odpovídajících na otázku: Co je největším problémem naší doby a současné společnosti?
Připadá vám to divné? Ano, mně taky. Mně žárovka nikdy 120 let nevydržela. Ba naopak, žárovky mi praskaly s železnou pravidelností, o těch v předsíni bych dokonce řekl, že odcházely častěji než naši ministři zdravotnictví. A ty moderní ledky nejsou o moc lepší.
Člověku vytane na mysli klasický stereotyp – že dřív se věci dělaly líp. Fortelněji. Což říká každá generace. Já když jsem byl malý, tak bylo líp! Tráva byla vyšší a čtvrtka másla těžší… Starý nesmysl, tisíckrát vyvrácený.
Podpořte Reportér sdílením článku
Žije v Kataru.