Sluníčko? Zapomeň! Památkář a fotovoltaika
12. února 2023
Reportér 02/2023 · Číslo 102O jednom martýriu se státním úřadem.
Revoluční změna. Solární boom nabírá na obrátkách… Není divu, že průlom, který má usnadnit instalaci fotovoltaických panelů, generuje podobné výkřiky. Nově není k montáži na střechu třeba stavební povolení ani ohlášení, při uvádění do provozu nepotřebujete kolaudaci.
Bohužel mám tuto zkušenost: „Ulice je součástí ochranného pásma památkové zóny. Jde o důležitou komunikační osu do centra města. Instalaci na objekt není možné povolit, panely by pohledově narušily dům i okolní část chráněného území.“
Tři věty referentky kolínského pracoviště Národního památkového ústavu stačily, aby nemovitost, kterou naše rodina prodává, nezměnila majitele. Zájemce, který neměl problém s vlhkostí domu ani s jeho cenou, se omluvil a od koupě odstoupil.
Chápu, že fotovoltaiky na chrámu svatého Víta, ale ani na domech zdobících historická centra nejsou šťastným řešením epochální energetické transformace, kterou nyní zažíváme a jejíž příčinou zdaleka není jen ruské válečné šílenství.
Když ale stojím před domkem, o kterém je řeč, zmítají mnou emoce. Jde o tuctovou uliční zástavbu na výpadovce, která má do malebnosti hodně daleko. Kilometr vzdálený zámek, kvůli kterému je tady památková zóna, odtud není vůbec vidět.
Nová metodika říká: „Pokud instalace nenaruší kulturní hodnoty včetně významných pohledů, je přijatelná vyšší míra tolerance. Obecně lze konstatovat, že v památkových zónách je v odůvodněných případech akceptovatelná.“ Kostelce nad Černými lesy, kde stojí naše nemovitost, se zřejmě novela netýká.
Nebo cestou na pobočku v Kolíně nastal jev známý jako „ztraceno v překladu“.
Podpořte Reportér sdílením článku
Rád jezdí sbírat příběhy tam, kam ostatní novináři nezabloudí.