Boj o národní park: Mluv česky!
8. května 2022
Reportér 05/2022 · Číslo 93„My tady nic takovýho nechceme, jak ti to máme ještě vysvětlit! Sehnat si klacky?“ – „Nás jste se měli zeptat jako prvních!“ Tyto a podobné výkřiky se nesou sálem kulturáku ve středočeských Broumech.
Je poslední dubnový čtvrtek a v tisícihlavé obci na Berounsku už třetí hodinu pokračuje beseda o vládním záměru proměnit zhruba šestinu zdejší Chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko v národní park.
Zástupci ministerstva životního prostředí a Agentury ochrany přírody a krajiny čelí dvěma stovkám lidí včetně starostů – s vyhlášením parku nesouhlasí šestnáct obcí. Nic nepomáhá vysvětlování, že nepůjde o zákaz vstupu ani sběru hub. Shromáždění lidé volají po zdůvodnění, čemu má chystaný režim vlastně sloužit. Když ale experti na přírodní procesy začnou argumentovat odborněji, dočkají se nesouhlasu: „Zkrať ty kecy!“ Jakmile zazní slova jako „disturbance“, „ekosystém“ či „sukcese“, ozve se pískot a volání: „Mluv česky!“
Těžko říct, jak by v této věci dopadlo místní referendum. Byť je v sále narváno, dostavil se jen zlomek obyvatel. Převažují myslivci a lesáci, kteří se nechtějí vzdát rozhodování, jak tady hospodařit. Jsou sice ujišťováni, že i po vyhlášení parku zde mohou dál působit, některé změny se jim ale nezamlouvají. Na nově vymezeném území nemají do způsobu pěstování lesa promlouvat ekonomická kritéria, přednost by dostaly samovolné procesy. Myslivci by třeba museli vystřílet většinu zvěře, protože ožírá výhonky mladých stromků.
Nechuť k parku, jehož vyhlášení si vláda dala do programového prohlášení, mají i cyklisté – obávají se pokut za ježdění mimo značené cesty. Proti jsou i chalupáři a další, kterým se honí hlavou nějaké stavební úmysly.
Politiky i úředníky tak čeká na Křivoklátsku ještě hodně práce. Protestující obce leží mimo hranice uvažovaného národního parku (s výjimkou Karlovy Vsi se 129 obyvateli), ale ignorovat jejich hlas nelze.
Podpořte Reportér sdílením článku
Rád jezdí sbírat příběhy tam, kam ostatní novináři nezabloudí.