Dítě z Valašska na konci války
3. dubna 2022
Reportér 04/2022 · Číslo 92Ve vesnici, kde se narodil a dodnes žije, zažil partyzánskou zvůli, německý teror i sovětské násilí. „Starosta s pistolí u hlavy musel vybírat stavení, které gestapo vypálí. Pak ještě vyhrožovali, že všechny muže zastřelí,“ vzpomíná Josef Petrů. O pár dní později dorazila Rudá armáda, na což místní lidé také nemají příjemné vzpomínky, stejně jako na akce partyzánů. Osmý díl seriálu, který vzniká ve spolupráci magazínu Reportér, Paměti národa a Moneta Money Bank.
MONETA byla antickou bohyní paměti. Ztratí-li národ paměť, ztratí identitu. Proto MONETA podporuje Paměť národa.
Rodákovi z valašské Loučky bylo necelých devět let, když vrcholila druhá světová válka.
„Do naší školy se koncem roku 1944 nastěhovalo komando wehrmachtu, které hledalo partyzány v okolních kopcích. Bylo jich asi padesát, přes zimu jezdili po lesích na lyžích, ale nikdy žádného partyzána nenašli,“ vypráví Josef Petrů v nahrávce, kterou s ním pořídili školáci ze Zlína v rámci projektu Příběhy našich sousedů.
Na adresu německé jednotky dodává: „Byli to všechno Sudeťáci, starší pánové z Liberecka a Krnovska. Poměrně vzdělaní lidé, často učitelé. Většinou uměli česky. Otcovi nosili cigarety, diskutovali s ním o válce. A ten, co k nám chodil, říkával: Nás se nebojte. Kromě pěti milionů grázlů jsme my Němci slušný kulturní národ. Bojte se těch, co přijdou po nás – Rusů.“
Jeho maminka ve čtrnácti letech odešla posluhovat do židovských rodin – ve Vizovicích a v jejich letních domech v Luhačovicích. Tatínek pracoval u Bati ve Zlíně. „Dělal vedoucího expedice, nakládal vagony s obuví. Jednou ho chytil vedoucí i s dělníkama ve vagonu kouřit a byl na hodinu propuštěný,“ líčí jeho syn Josef Petrů. „Byl tehdy krátce ženatý, navíc tehdy byla hospodářská krize,“ připomíná poměry ve třicátých letech.
Podpořte Reportér sdílením článku
Rád jezdí sbírat příběhy tam, kam ostatní novináři nezabloudí.