Podivuhodná iglú
14. března 2021
Reportér 03/2021 · Číslo 79Bratři Okamurové a jejich pokus přinést do Prahy světovou architekturu.
V některých oblastech lidské činnosti je odborníkem skoro každý z nás. Jednou z nich je architektura. Zhodnotit během pikosekundy libovolný dům na škále líbí–nelíbí je pro většinu z nás hračka.
Už čtvrtý rok pravidelně chodím kolem stavby, která budí pozornost sama o sobě. Ještě větší rozruch ale způsobuje v kombinaci se jménem stavebníka, jímž je politický podnikatel Tomio Okamura. Dvacet tubusů vyskládaných z ručně tvarovaných cihel se už dočkalo mnoha odsudků, mluvilo se třeba o rolích toaletního papíru.
Nechci být advokátem populisty, který v nahánění voličských hlasů zachází do šíleností, a i na tom má postavený svůj byznys. Přijde mi ale nefér soudit dům podle investora. Autorem projektu je Christian Kerez, který se rád vydává proti doporučením inženýrů i úředním nařízením. Každá jeho stavba je jiná, stejný přístup už většinou neopakuje.
Podivuhodná novostavba v pražském Břevnově nyní prochází kolaudací. Podle prvních ohlasů od renomovaných architektů, kteří měli možnost projít si interiér, je vnitřek budovy stejně zajímavý a promyšlený jako její venkovní podoba. Ostatně autor si nejdříve v domovském Curychu postavil model dvanáctimetrové budovy v měřítku 1 : 1.
Ne každý chce bydlet v kruhových místnostech připomínajících iglú, ovšem může to mít i něco do sebe. „Bratrovo zadání bylo, že chce výjimečný dům, a to se mu bezpochyby splnilo,“ nechal se slyšet Tomiův mladší sourozenec Osamu, profesí architekt a urbanista, děkan Technické univerzity v Liberci a autor knihy Město pro každého.
Právě Osamu Okamura stál za odvážným výběrem švýcarského stavitele. Praha se díky tomu dočkala unikátní ukázky světové architektury, o které se bude jistě mluvit bez ohledu na jejího majitele.
Podpořte Reportér sdílením článku
Rád jezdí sbírat příběhy tam, kam ostatní novináři nezabloudí.