Zastav se, tvůj čas je ohraničenej
8. listopadu 2020
Reportér 11/2020 · Číslo 75Zastav se, tvůj čas je ohraničenej
8. listopadu 2020
Reportér 11/2020 · Číslo 75Zastav se, tvůj čas je ohraničenej
Hrdinové následujících příběhů bojovali s těžším průběhem nemoci covid-19. I když na tom byli v některých fázích onemocnění dost špatně a některé to při jejich věku a kondici hodně zaskočilo, neztráceli naději a nakonec vir udolali. Pomáhala jim v tom i pacientská skupina, kterou na sociálních sítích založily spoluautorky následujících textů.
O paní Aleně (60 let), své matce, vypráví její dcera Alena. Příjmení nechtějí uvádět. (Na horním snímku paní Alena na starší fotografii s vnukem.)
Maminka se nakazila na svatbě koncem září, vypráví Alena. „Byla to malá svatba na statku, pro třicet lidí. Stoly jsme měli venku. Část hostů ale přespávala v penzionu. A ti se téměř všichni nakazili – oba mí rodiče, moji tři sourozenci se svými rodinami, dohromady dvacet lidí. My naštěstí ne, protože jsme přijeli jen na jeden den.“
Nejprve se příznaky objevily právě u Aleniny maminky, která před dvaceti lety absolvovala operaci nezhoubného nádoru hypofýzy a od té doby trvale užívá hormony – jinak je bez zdravotních komplikací. Dříve pracovala jako účetní, nyní je čerstvě v důchodu a ráda se věnuje práci na zahradě, šití a háčkování.
Tři dny po svatbě se jí udělalo zle. Dostala vysokou horečku, pokašlávala. Praktická lékařka udělala odběry krve a nasadila antibiotika. „Jenže mámin stav se nelepšil, naopak. Nemohla jíst ani chodit, měla nízký tlak, bylo jí na omdlení, dusila se. Horečka vyskočila na čtyřicet stupňů, v noci otec zavolal záchranku. Maminku odvezli do nemocnice a uvedli do umělého spánku, intubovali a připojili na ventilátor.“
Mezitím onemocněli i otec a sourozenci: „Táta měl mírnější průběh, zato bratr kašlal, až se téměř pozvracel. Dusil se, ale zvládl to doma. Jeho žena měla také úporný suchý kašel, dostala od praktického lékaře antibiotika a kodein. Onemocněly také moje sestry. Jedna má miminko, kterému vyskočila teplota a dostalo rýmu, druhá má devítiletého syna, který byl pozitivní, ale bezpříznakový. Jedna sestra a švagrová úplně ztratily čich i chuť a doteď je trápí těžké migrény, které před covidem nemívaly.“
Začalo to nenápadně několika desítkami členů a pár příspěvky denně. Nyní má skupina Pacienti s COVID 19 v ČESKU a na SLOVENSKU na sociálních sítích přes šest tisíc členů. Dotazy vyřizujeme neustále. Schvalujeme nové členy i příspěvky, odpovídáme, sháníme informace. Například se nám ve tři ráno přihlásila pacientka z nemocnice, že nemůže spát a ráda by se poradila a uklidnila. Pokud je některá z nás vzhůru, stráví takhle s bdícími pacienty hodinu i víc. Pacientskou skupinu jsme založily 19. června v reakci na zlehčování a popírání existence viru. Přitom se nám už během prvních měsíců začali na základě našich článků hlásit lidé, kteří nemoc prodělávali, a sdělovali nám, jak zle jim je a jak jsou frustrovaní z postoje těch, kteří nákazu popírají či zlehčují. Nyní máme ve skupině i sestry a lékaře, kteří opravují, zpřesňují a doplňují informace a poskytují odborné rady. Do září skupina fungovala jako česká, postupně v ní ale přibývalo lidí ze Slovenska, tak jsme ji rozšířily o sousední zemi. Záleží nám na těch lidech a jsme jim vděčné, že s námi sdílejí příběhy. Pro magazín Reportér jsme vybraly takové, které dopadly relativně dobře a je v nich záblesk naděje. Lucie Tomanová a Tereza Boehmová Autorky jsou novinářky
Podpořte Reportér sdílením článku
Rád jezdí sbírat příběhy tam, kam ostatní novináři nezabloudí.