Do hor, nebo na pole?
7. června 2020
Reportér 06/2020 · Číslo 70Jak strávit léto v Česku.
Kontaktoval jsem tedy Agenturu ochrany přírody a krajiny, která má pod sebou národní parky či chráněné krajinné oblasti. Představoval jsem si, že se vyvalí pestrý katalog brigád na budování horských chodníčků, hloubení tůní, obnovy turistického značení… Dorazila upřímná odpověď, ze které vyplynulo, jak byl takový úmysl naivní: „Na opravy, sečení či pastvu se najímají firmy, které si tyto úkony řeší samy. Jednou z mála příležitostí jsou teambuildingy – pokud nás osloví firma, vymyslíme pro její zaměstnance konkrétní práci, například vytrhávání borytu barvířského na Pálavě.“
Možnost přijít fyzickou prací v přírodě na jiné myšlenky prý komplikují především právní odpovědnosti a logistické zádrhele při vytížení personálu.
Koho to mrzí, nemusí zoufat. Hnutí Duha pořádá Týdny pro les a divočinu, zkuste si vygůglovat i spolek Čmelák, který nabízí něco podobného v Jizerských horách, tradiční značkou na pomoc české krajině je Hnutí Brontosaurus. Milovníci chůze mohou využít iniciativu výše zmíněné agentury pod názvem Pojďte s námi do přírody. „Málokdo zvolí neděli v kukuřičném lánu u transformátoru před stínem hlubokých lesů či dalekými výhledy v horách,“ propaguje její ředitel František Pelc výpravy za poznáním rozmanitosti krajiny, při nichž můžete využít i služeb kvalifikovaných průvodců.
A pak je tu nabídka pro otrlé: možnost dočasné výpomoci v potravinářství, lesnictví a zemědělství. Pokud se nebojíte dřiny v chmelnicích, na pasekách, v sadech, na vinicích či na polích, zkuste web agroprace.cz.
Reportáž z české farmy si můžete přečíst zde.
Podpořte Reportér sdílením článku
Rád jezdí sbírat příběhy tam, kam ostatní novináři nezabloudí.