Vědec Pavel Hobza: Trnitá a vzrušující cesta k léku
8. března 2020
Reportér 03/2020 · Číslo 67Vědec Pavel Hobza: Trnitá a vzrušující cesta k léku
8. března 2020
Reportér 03/2020 · Číslo 67Vědec Pavel Hobza: Trnitá a vzrušující cesta k léku
Svět napjatě sleduje, zda a kdy se podaří otestovat a přivést k životu lék na koronavirus. Právě ve vynalézání a testování léků mají čeští vědci silnou pozici. Slavný profesor Holý stál za lékem na HIV, jeden z jeho následovníků dnes hraje důležitou roli u léku na koronavir. Profesor Pavel Hobza patří k těm, kteří mají o výzkumu léků a byznysu kolem něj velmi dobrý přehled. Zároveň je známý jako rozený vypravěč, kterého nepohorší ani sebepovrchnější otázka. To se potvrdilo i tentokrát.
Nevzpomenu. Vůbec. Někdy hodně dávno. Kolegové v laboratoři ho musejí nosit, ale my sedíme u počítače. A obávám se, že kdyby mě v bílém plášti spatřili vnuci, lekli by se.
Čtyři. Samé kluky. Dva jsou v Praze, ti jsou od dcery, a dva v Olomouci, ti jsou od syna. Nejstaršímu bude letos dvanáct. A z důvodů, které úplně nechápu, má takový zájem o vědu, až se někdy musím smát. Denně si povídáme, volá mi z Olomouce, bývají to půlhodinové hovory. Třeba se mě zeptá: „Dědo, jak je to s tou replikací DNA?“ Jenomže já nejsem genetik, jsem výpočetní chemik. Nechci ho ale zklamat. Tak se vymluvím, že zrovna nemám času nazbyt, ať zavolá večer. A mezitím obvolávám kamarády molekulární genetiky po celém světě. Nebo černé díry: „Dědo, tys mi říkal, že černá díra sežere všechny paprsky. Jak je teda možné, že kolem černé díry jsou paprsky?“ Tak jsem volal dalšímu známému, tentokrát fyzikovi, který mě chtěl odbýt s tím, že studuje povrchy. Musel jsem mu říct: „Nevymlouvej se, potřebuju odpověď!“
Jenom tím to nebude, protože ze všech čtyř vnoučat se takhle projevuje jenom Pavel. Myslím, že má především skvělou školu. V Olomouci udělali pro nadané kluky a holky jednu třídu, kde jich je patnáct a mají dvě učitelky, které jsou mladé, nekonečně milé a věnují se dětem na sto procent. Pavel tam má partu pěti kluků, a když byl den otevřených dveří na olomoucké univerzitě, zeptal se mě: Dědo, můžeme přijít? No tak přišli, a když jsem slyšel, jak si tihle páťáci povídají o jaderné fúzi, nestačil jsem se divit.
Je to moc příjemné. Manželka mi někdy říká: „Proboha, už toho nechej, ať jde hrát fotbal.“ On ale nehraje fotbal. Chodí na judo.
K desátým narozeninám dostal laptop. A víte, co na něm dělá? Powerpointové prezentace o DNA.
Podpořte Reportér sdílením článku
Rád jezdí sbírat příběhy tam, kam ostatní novináři nezabloudí.