A blesklo mi hlavou, že založíme nadaci
9. února 2020
Reportér 02/2020 · Číslo 66A blesklo mi hlavou, že založíme nadaci
9. února 2020
Reportér 02/2020 · Číslo 66A blesklo mi hlavou, že založíme nadaci
Už za života profesora Antonína Holého začaly putovat do Česka stovky milionů korun za vynález léků proti AIDS a žloutence typu B. V dalších letech tyto sumy závratně narůstaly a určitá procenta inkasovali i další lidé z výzkumného týmu. Kolegyně slavného chemika Hana Dvořáková a její manžel Dalimil se nyní rozhodli věnovat 200 milionů korun do Nadace Experientia. Vyhoupli se tím do nejužší elity českých filantropů.
Oba jsou organičtí chemici. A oba rádi lyžují a chodí po horách. „Střídáme běžky i sjezdovky a aspoň jednou za rok musí být pohorková dovolená,“ říká Hana Dvořáková. Před časem se k vášni pro turistiku přidala další záliba. „Můžou za to naši přátelé, manželé Hockovi,“ upřesňuje Dalimil Dvořák.
Dana a Michal Hockovi jsou také organičtí chemici. A stejně jako Dvořákovi i oni rádi cestují a poznávají zajímavá místa. „Protože Michal se mimořádně vyzná v dobrém víně, vybere pokaždé nějakou destinaci, kde je i na co koukat, a my mu ji většinou odsouhlasíme,“ směje se Hana Dvořáková.
Na výlet do Milána na podzim roku 2011 ovšem vzpomínají Dvořákovi hlavně kvůli něčemu jinému, než jsou víno a památky. „Hockovi jsou opravdu blízcí přátelé a jako jedni z mála lidí o těch penězích věděli,“ říká Hana Dvořáková.
Největší částky (80 procent) za antivirotika účinkující proti působení HIV (později i proti hepatitidě typu B) mířily po dvě dekády na účet mateřského pracoviště profesora Holého, což je Ústav organické chemie a biochemie AV ČR v pražských Dejvicích. Zbytek se dělil mezi autory patentů. Antonín Holý získával podle zjištění magazínu Reportér devadesát procent z těchto licenčních poplatků a do dnešního dne jeho rodina inkasovala odhadem dvě miliardy korun. Zbývající desetina připadla chemikům Haně Dvořákové, dále jejímu nástupci na stejné pozici Petru Alexandrovi (jeho podíl je řádově nižší, neboť se týká menšího množství patentů) a několika dalším lidem, kteří se na vývoji příslušných látek podíleli.
Na podzim 2011 byl Antonín Holý ještě naživu, zemřel o necelý rok později. Tehdejší vedení dejvického ústavu tušilo to, co se později také potvrdilo: že manželka a dvě dcery o závratných sumách mířících na účet tohoto muže až do jeho smrti nevěděly.
Manželé Dvořákovi a Hockovi, tedy zmínění čtyři chemici, na prodlouženém víkendu v Miláně mimo jiné probírali, jak celý zázrak kolem léků s antivirovými účinky kontrastuje se skutečnou situací české vědy. „Mohl by třeba založit nějakou nadaci,“ prohlásila tehdy na Holého adresu Dana Hocková, která v jeho týmu absolvovala postgraduální studia a v dejvickém Uchabu (podle zkratky ústavu ÚOCHB) dodnes pracuje.
„Cestou domů v letadle mi blesklo hlavou: Tu nadaci bychom vlastně mohli založit my,“ vzpomíná Hana Dvořáková. Doma se svěřila manželovi a jeho reakce byla okamžitá a jednoznačná: „Napadlo mě to samé. Pojďme do toho.“
Podpořte Reportér sdílením článku
Rád jezdí sbírat příběhy tam, kam ostatní novináři nezabloudí.