Filantropický rekord manželů Dvořákových

21. ledna 2020

Hana a Dalimil Dvořákovi

Tomáš Binter

Zcela ojedinělou částku v historii české filantropie, 200 milionů korun, se rozhodli vložit manželé Hana a Dalimil Dvořákovi do jimi založené Nadace Experientia. Ta se tím zařadí mezi elitní desítku nejvýznamnějších soukromých nadací v Česku a stane se vůbec největší nadací, která podporuje výhradně vědu.

Hana Dvořáková spolupracovala v letech 1986–1996 s profesorem Antonínem Holým na vývoji antivirových látek a podílela se tak na jednom z největších objevů české vědy. „Profesor Holý mi dal za úkol připravit sérii 3-deaza acyklických analogů nukleosidů a nukleotidů. Jednalo se o další modifikaci acyklických analogů s unikátní strukturou a s velmi nadějnými protivirovými účinky,“ vzpomíná Hana Dvořáková.

Skupina látek, na nichž tým profesora Holého pracoval, se stala základem nové generace léků působících proti virům. Nejvýznamnější z této série byl Viread, který dodnes patří k nejúčinnějším lékům proti AIDS. A právě z něj plynuly Ústavu organické chemie a biochemie (získával 80 procent celkových příjmů) i jednotlivým členům týmu profesora Antonína Holého největší částky z licenčních poplatků.

„V roce 2000 začaly na náš rodinný účet přicházet velké sumy financí. S manželem jsme si velmi rychle uvědomili, že při našem způsobu životu, při našich prioritách a při našich zájmech nejsme schopni takové částky utratit,“ nechala se Hana Dvořáková slyšet při dnešní tiskové konferenci v budově ÚOCHB AV ČR v pražských Dejvicích, kde zázračné látky vznikaly, a kde dnes Nadace Experientia sídlí.

Její manžel a rovněž chemik profesor Dalimil Dvořák (oba stále přednášejí na Vysoké škole chemicko- technologické) poté vysvětlil, v čem spatřuje nejdůležitější úkol nadace: „Na špičková zahraniční pracoviště je obrovský přetlak zájemců. Ale pakliže tam přijde mladý vědecký pracovník s vlastními penězi, má v podstatě vyhráno. Když to trochu přeženu, dá se říct, že si může vybrat pracoviště svých snů.“

Manželé Dvořákovi (vpravo) při tiskové konferenci Nadace Experientia.

Tomáš Binter

Manželé Dvořákovi tímto způsobem už vyslali pod hlavičkou Nadace Experientia do světa čtrnáct stipendistů, které podpořili celkovou částkou 16,5 milionu korun. Větší část míří přímo na úhradu osobních nákladů, čili de facto na mzdu mladých vědců, kteří si díky tomu mohou dopřát pobyt na nejprestižnějších pracovištích světa typu Massachusetts Institute of Technology či Stanfordské univerzity.

K tomuto druhu podpory letos přibyly startovací programy, které společně hradí Nadace Experientia (2 miliony korun) a hostitelská organizace (700 tisíc). „Chceme tím špičkovým českým vědcům umožnit, aby se mohli z ciziny vrátit a založit si vlastní skupinu. Čili aby si mohli dovolit rozvíjet vlastní myšlenky a využít to, čemu se v cizině naučili a k čemu se inspirovali,“ vysvětluje Dalimil Dvořák.

A protože se ukazuje, že popsaná symbióza funguje, odhodlali se manželé Dvořákovi k dalšímu kroku. „Aby naše prostředky mohly být investovány co nejefektivněji, a aby naše snaha měla dlouhodobý dopad, rozhodli jsme se vložit do další činnosti nadace 200 milionů korun,“ oznámila Hana Dvořáková, načež se sálem vědeckého ústavu rozezněl potlesk, což je při tiskové konferenci něco mimořádného.

S celou procedurou pomáhala manželům Dvořákovým organizace Via Clarita, která se specializuje na filantropické poradenství a rovněž společnost Emun Partners, která se zaměřuje na správu a investice rodinných financí. „Měla jsem štěstí, že jsem byla ve správnou chvíli na správném místě,“ snaží se zlehčit svoji roli Hana Dvořáková. „Teď jsme s manželem rádi, že můžeme ty peníze vracet tam, odkud přišly.“


Osobní příběh manželů Dvořákových nabídne únorové vydání magazínu Reportér.

Podpořte Reportér sdílením článku