Logo

Čmelák je nová včela

Profimedia.cz

Nový jarní hit českých zahrádek, sadů a polí.

Možná jste postřehli, že ve venkovských hospodách, ale i v pražských kavárnách a bistrech se poslední dobou stále častěji vedou hovory o včelaření. Nastupující generace chalupářů (třicátníci s rodinami) si osvojuje výrazy jako rámek, matečník, sladina, oddělek. A vážně probírá strasti a slasti pečování o vlastní úly.

Mezitím ovšem nenápadně nastupuje nový hit – čmeláci. Znalci je oceňují pro jejich opylovací schopnosti a pochvalují si i další výhodu: není s nimi zdaleka tolik práce jako se včelami. Když potřebujete, aby váš sad a zahrádka neodkvetly bez užitku (a daly vám ovoce), avšak obejdete se přitom bez medu, čmeláci jsou jasná volba.

Téma je to vysoce aktuální a naléhavé, protože včel – především v důsledku používání pesticidů a výskytu nemocí – docela dramaticky ubývá. Může to čmelák vytrhnout? Je o tom přesvědčeno čím dál víc Čechů. „Naše chovné kapacity pro rok 2019 jsou vyčerpány a další objednávky nepřijímáme. (Je to opravdu tak, není třeba to u nás ještě ověřovat.) Informace o spuštění rezervací pro rok 2020 najdete včas na této stránce,“ objevilo se letos začátkem března na webu ceskycmelak.cz, který provozuje Výzkumný ústav pícninářský v Troubsku u Brna.

Tato laboratoř na chov čmeláků zemních nestačí uspokojovat poptávku. Kdo chce získat jejich několikatýdenní mimina, musí počítat s online procedurou srovnatelnou se zahájením prodeje lístků na koncert světoznámé kapely: stačí chvilka, případně výpadek serveru, a máte smůlu. Jako se přihodilo na konci zimy naší rodině.

Jenomže čmelín už máme. Nezbývá tedy než zkusit odchytit královnu, která k večeru pomalu létá nízko nad zemí a hledá díru v zemi (nesmí mít pyl na nožičkách). A přesvědčit ji, aby si v bedýnce s klapkou, tunýlkem a vystýlkou, umístěné ve stínu mezi kompostem, jabloněmi a dalšími ovocnými stromy, připadala jako doma.

Podpořte Reportér sdílením článku