Logo

Nové stavby: Pojďte nám do toho mluvit!

foto archiv

Developeři v Česku nastavují nový trend. Chtějí zapojit sousedy do debaty o tom, jak budou vypadat stavby, které vyrostou v jejich nejbližším okolí. Slibují si od takového postupu mimo jiné i to, že své budoucí klienty lépe propojí s lokalitou, kam se nastěhují.

Ta slova znějí skoro strašidelně: participace, facilitátor, stakeholder… Ne, zatím ještě neobracejte na další stránku. Za těmi slovy, pro která by se daly při troše zjednodušení použít i české výrazy jako „spoluúčast“, „vyjednavač“ nebo třeba „zainteresovaný“, se totiž skrývá docela zajímavý proces, který se čím dál častěji projevuje při plánování staveb, ale také při řízení měst a v dalších situacích. A sice že běžní lidé mohou daleko více mluvit do toho, co se v jejich okolí děje.

Developerské firmy v procesu nazývaném participace oslovují ty, kteří žijí v okolí plánovaných staveb, a probírají s nimi, jak jejich projekty ovlivní zdejší život a podobu místa, jak by měly fungovat a co by měly svým obyvatelům i lidem v sousedství v ideálním případě nabídnout.

Dvě hodiny, žádný křikloun

Školní jídelna svítí do tmy a míří k ní desítky lidí. Nekonají se tu však třídní schůzky, jak by se mohlo zdát, jde o něco jiného. V těsném sousedství má vyrůst vysokopodlažní komplex s šesti stovkami bytů. Pro klidnou rezidenční čtvrť, kterou tvoří starší vily se zahradami a menší panelové sídliště, to bude pořádný zásah. Není proto divu, že se místní lidé o celou věc živě zajímají a využívají možnost říct k tomu svoje.

Je to už druhé setkání tohoto druhu. K tomu prvnímu došlo před čtyřmi měsíci a mělo za úkol zmapovat, čeho si obyvatelé na své lokalitě nejvíce cení, a co naopak považují za nevýhody (například jaké služby v sousedství postrádají). Investor tehdy před narvanou školní jídelnou přislíbil, že sesbírané podněty a nápady zohlední v prvních návrzích připravované výstavby. A právě ty chce nyní představit.

Připraveno je pódium s mikrofony, promítací plátno a modely plánovaných domů. Na „opačné straně hřiště“ vzniklo sražením jídelních stolů šest pracovních desek, kolem nichž se rozesadili místní obyvatelé. Nejdříve architekti představují své dílo – tři varianty nového sídliště, které se od sebe liší celkovým uspořádáním a některými detaily. Následuje to, kvůli čemu sem lidé dorazili především…

Podpořte Reportér sdílením článku