Racionálně nepozorný ekonom a moderní doba
8. května 2016
Reportér 05/2016 · Číslo 21Je radost mluvit s vědcem, jehož výzkum může mít široce srozumitelný efekt, notabene v oblastech, které nám značně otravují životy. Ekonom Filip Matějka, nositel letošního ocenění Nadačního fondu Neuron pro mladé vědce, se věnuje teorii racionální nepozornosti. Co to je? „Zajímá mě, jak se chovají lidé, kterým chybí úplné informace – což jsme my všichni. A jak nastavit systém tak, aby to, že děláme chyby, vadilo co nejméně.“
Měl pět minut na to, aby přesvědčil dvacet špičkových vědců, že mu mají přiklepnout třicet milionů korun. „Sedí tam výkvět z několika oborů. Lidi, kterých si fakt vážíte, protože o každém víte, co dokázal. A já, který jsem zvyklý na devadesátiminutové přednášky, jsem se měl vejít do pěti minut,“ přibližuje Filip Matějka okamžiky, které rozhodovaly o tom, čemu se bude příštích pět let věnovat. Naštěstí ho napadlo ukázat svoji prezentaci kamarádům z byznysu. Ti mu dali najevo, že při letmém čtení moc netuší, co svým vystoupením chci říct. „Což jsem si měl samozřejmě srovnat v hlavě hned na začátku,“ říká.
Výsledkem předělané verze byly tři obrázky znázorňující tři témata: 1. Ukrajinský Majdan. 2. Řecká finanční krize. 3. Uprchlíci. „Chtěl jsem tím vyjádřit, že jak jedna veřejná agenda střídá druhou, nestíháme se ničemu věnovat pořádně. Než přijmeme potřebná opatření, přivalí se další problém a podle toho to vypadá.“
Když vypršel pětiminutový limit, začala porota klást otázky. „Všichni měli to téma skvěle nastudované. Procedura trvá rok a oni v mezičase poslali podklady dalším odborníkům, kteří jim k tomu poslali vyjádření. Takže na mě půl hodiny pálili i dost nepříjemné dotazy. Samozřejmě věděli, co se mi povedlo nebo nepovedlo minulých deset let, ale hlavní bylo přesvědčit je, že to téma má potenciál do budoucna.“
Absolvoval matematicko-fyzikální fakultu v Praze, tři roky studoval i na Vysoké škole ekonomické v Praze, hodně se věnoval i psychologii. Jeden semestr strávil na Kansas State University a už tam si řekl, že se chce do Ameriky jednou vrátit – nejlépe na nějakou opravdu špičkovou univerzitu.
Podpořte Reportér sdílením článku
Rád jezdí sbírat příběhy tam, kam ostatní novináři nezabloudí.