Restaurace na horách: Budete žasnout

Lukáš Hejlík.

foto Adriana Fialová a archiv restaurací

Čím víc cest podnikám – píše herec Lukáš Hejlík, který sestavuje známou Gastromapu Česka –, tím víc se přesvědčuji, jak se naše gastronomická scéna lepší. „Neustále objevuju nové důkazy pro fakt, že se perfektní služby netýkají jen Prahy a Brna. I hospody v odlehlejších místech pochopily, že je rok 2018. V každém kraji najdete místo, kam se můžete bez obav vydat.“ Zde jsou jeho poslední objevy z cest po horách.

Beskydy

Jestliže vytrvalce přitahuje tradiční Beskydská sedmička, tedy ultramaraton přes sedm beskydských hřebenů, gastroturisté tu mají kulinářských vrcholů hned devět. Ve všech se navíc můžete velmi stylově ubytovat, nasnídat a zrelaxovat ve wellness.

Když v Čeladné roku 2011 otevřel hotel Miura, místní si museli myslet, že přistála kosmická loď. Do hotelové kuchyně navíc otec a syn Kučíkovi nadraftovali Michala Götha, jednoho z nejlepších českých šéfkuchařů, který vybudoval například brněnskou legendu, restaurant U kastelána. Právě Miura tak byla jedním z prvních konceptů, který uměl do Beskyd přitáhnout zvědavce z mnoha směrů, nejenom z Brna: tam mimochodem dodnes existuje Spolek přátel Michala Götha a za mistrem na Čeladnou pravidelně dojíždí.

Z městečka pod Lysou horou se vůbec stalo jedno z nejzajímavějších letovisek. Svoje originální místo si tu získává také rezort Cattaleya, kde velí restauraci, krásnému kulatému prosklenému altánu s krbem uprostřed, šéfkuchař Štefan Roďom, jenž sem přišel ze Zámečku Petrovice a který i tady jede světovou kuchyni.

V Čeladné jsou i další dva rozkošné, Instagram plnící projekty. Mezi plůtky nabízí úžasné beskydské snídaně a dost možná i vůbec nejstylovější ubytování v zemi. Díky propracované kombinaci lidové a moderní stavby, což se týká i interiéru, se podnik dostal do prestižních německých architektonických průvodců. U hlavní silnice dostala nový život také Kovárna: teď je z ní fotogenická kavárna, která se stala nutnou zastávkou labužníků – foodies, jak se dnes říká – při cestě do Čeladné. Jen co bys valaškou dohodil, sídlí v nedalekých Kunčicích pod Ondřejníkem Penzion Jurášek. Šéfkuchař Michal Skalský přišel těsně před otevřením jako náhrada, jeho Juráškova žebra nebo tvarohové knedlíky však dnes pokoušejí chutě všech gastronautů.

Na kraji Valašského Meziříčí, vlastně už na kraji lesa, stojí za pobyt nebo zastávku na jídlo rodinný penzion Na kraji lesa. Jiří Baroš tu vzal pevně do rukou projekt, který rozběhli jeho rodiče, a místo se začíná stávat velmi oblíbeným, nejenom mezi svatebčany.

Podpořte Reportér sdílením článku