Ortopedie je akční. Buď chodí, nebo ne
2. června 2019
Reportér 06/2019 · Číslo 58Ortopedie je akční. Buď chodí, nebo ne
2. června 2019
Reportér 06/2019 · Číslo 58Ortopedie je akční. Buď chodí, nebo ne
„Když kluk neví, jestli má být doktor, nebo automechanik, tak se z něj stane ortoped,“ směje se doktor Vladislav Hospodár, když se ho ptám, proč si vybral svůj obor. „S mojí povahou bych nedokázal sedět v ordinaci a dumat nad dávkováním léků. Ortopedie je akční, výsledek vidíte prakticky hned: buď se ten člověk postaví a odejde, nebo ne.“
Zhruba deset tisíc obyvatel České republiky podstoupí každý rok operaci, při níž lékaři nahradí v jejich těle bolavý, poškozený a nefunkční kyčelní kloub umělou náhradou, které se říká endoprotéza. Někdy stačí vyměnit či pokrýt umělým materiálem jen část kloubu, ale většinou jde o totální endoprotézu, tedy náhradu kloubní hlavice, jíž končí stehenní kost, i jamky, která je částí pánve.
Už výše zmíněné číslo napovídá, že z implantace totální endoprotézy se stal vlastně obvyklý zákrok. Přesto jde pořád o velkou operaci, která mnoha pacientům nahání strach. Jen si to představte: chirurgové vám uříznou horní část stehenní kosti, dovnitř vybrousí díru a do ní zarazí špičatý kovový dřík tak dlouhý, že sahá do čtvrtiny až třetiny stehenní kosti. To, co kouká ven (než vás zašijí), má tvar velmi podobný kloubní hlavici, kterou vám předtím uřízli. Vaši kloubní jamku pak vyfrézují tak, aby na její místo mohli dát umělou, a do ní zapadne nová, v továrně vyrobená kloubní hlavice.
Důvody, proč tolik lidí potřebuje tento radikální zákrok, se nejčastěji sbíhají u toho, že chrupavka nedorůstá; když už je tak výrazně opotřebená, že neumožňuje hladký pohyb kloubu, není cesty zpět. Opotřebení či poškození chrupavky může mít mnoho příčin: věk, nadváhu, nemoc, dlouhodobé jednostranné přetěžování, dědičnost, úraz…
Hybnost kyčelního kloubu se postupně zhoršuje, až má člověk problém zavázat si tkaničku na botě. Pokulhávání přejde v kulhání, protože bolest střílí do třísla, stehna až ke koleni, do hýždě. Většina lidí se pak začne vyhýbat pohybu a přibere na váze, čímž svůj problém ještě zhorší.
Nakonec bolestí trpí i v klidu, vsedě i vleže, ve dne i v noci. A když je to budí ze spánku a prášky už nezabírají, ortoped jim řekne, že jediné řešení je endoprotéza. A oni překonají strach z operace a zeptají se, kdy nejdřív by to šlo.
Podpořte Reportér sdílením článku
Bývalý šéfredaktor Mladého světa a bývalý ředitel Reader’s Digest pro střední Evropu.