Jak naučit neslyšící vnímat tikot hodin
7. dubna 2019
Reportér 04/2019 · Číslo 56Jak naučit neslyšící vnímat tikot hodin
7. dubna 2019
Reportér 04/2019 · Číslo 56Jak naučit neslyšící vnímat tikot hodin
Se slovy „těžce postižený člověk“ si podvědomě spojujeme obraz nějakého na první pohled patrného handicapu. Jsou ale i těžká postižení, která jsou neviditelná, a přesto mají devastující dopad na kvalitu lidského života. Například hluchota. Obecně platí, že neslyšící často ani nemluví, anebo jen špatně; hluchota izoluje, komplikuje přístup ke vzdělání, následně k práci... Mnohým ale radikálně mění život jeden ze zázraků moderní medicíny: kochleární implantát.
Co přesně znamená kochleární? – ptám se docenta MUDr. Jana Boučka.
„Kochlea je část vnitřního ucha, česky jí říkáme hlemýžď, protože má tvar šroubovice obdobného tvaru jako ulita hlemýždě. Je v ní schované ústrojí, které mění mechanickou energii zvuku – vlnění vzduchu – na elektrickou energii v podobě akčního potenciálu. Sluchový nerv ji přenáší do dalších částí sluchové dráhy a příslušného mozkového centra – sluchové kůry.“
Jen jsem pokýval hlavou: „Tomu popisu se nedá vyhnout, ale obávám se, že na místě, kde je třeba vysvětlit ten geniální trik přírody, že ucho mění energii zvuku na elektrické impulzy, se mohou čtenáři trochu ztrácet…“
Hlemýžď neboli kochlea je velký přibližně jako hrášek, ale kdybychom jej rozmotali a natáhli, byl by asi tři centimetry dlouhý.
Hluchota může mít mnoho příčin. Některé děti se narodí už jako neslyšící, protože zdědily genetický defekt anebo je v průběhu těhotenství postihla například nějaká infekce. Ztratit sluch pak lze v jakémkoli věku následkem různých nemocí a pochopitelně i úrazem – ucho je nesmírně složitý a citlivý orgán. Pokud však člověku zůstal neporušený sluchový nerv, má naději, že mu pomůže kochleární implantát neboli kochleární neuroprotéza, což je zařízení, které se skládá ze dvou částí:
Podpořte Reportér sdílením článku
Bývalý šéfredaktor Mladého světa a bývalý ředitel Reader’s Digest pro střední Evropu.