Čeští fotbaloví agenti aneb Mr. 15 procent
5. června 2016
Reportér 06/2016 · Číslo 22Slunné jarní dopoledne, perfektně zrekonstruovaná funkcionalistická vila na pražské Ořechovce. Bělovlasý muž se loučí s urostlým mladíkem. Přátelsky se obejmou, Milan Baroš, hvězda evropského šampionátu 2004, usedá do auta. Já pozdravím jeho agenta a vcházíme do kanceláře.
„Jak dlouho ještě?“ ptám se ho. Barošovi totiž bude na podzim pětatřicet.
„Ne, ten ještě nekončí,“ usmívá se Pavel Paska a je na něm vidět, že má Milana prostě rád. Není divu, jsou spolu dlouho – Paska řídil Barošův první velký přestup z Baníku Ostrava do FC Liverpool v roce 2002 a potom i všechny další: Aston Villa, Lyon, hostování v Portsmouthu, Galatasaray, Antalyaspor, zase Ostrava a nakonec (zatím) Mladá Boleslav. Podle respektovaného webu transfermakt.com přišly nákupy Baroše příslušné kluby dohromady na 21,34 milionu eur; jiné zdroje však uvádějí jiné sumy. Kdyby doslovně platila roztomilá přezdívka, kterou angličtí novináři používají pro fotbalové agenty (a já si ji vypůjčil do titulku), firma Pavla Pasky by za Barošovy přestupy zinkasovala 3,2 milionu eur. To je však pouze spekulace, pravdu zná jen Pavel Paska.
Pokud jde o peníze, které kluby platí či inkasují: málokdy je částka za přestup, kterou kluby zveřejní, přesné a úplné číslo. Když šel Baroš do Liverpoolu, psalo se o 3,2 milionu liber, ale transfermarkt.com dnes uvádí 7 milionů eur. Obě tyto sumy mohou být pravdivé; znamenalo by to, že Baník dostal těch 3,2 milionu liber (dle tehdejšího kurzu zhruba 5 milionů eur) coby „základ“, následovaný dalšími platbami, vázanými na splnění určitých kritérií (například počet odehraných zápasů). Navíc je pravděpodobné, že v případě přestupu tehdy dvacetiletého talentovaného útočníka vyjednal šikovný agent pro Baník i pro sebe také podíl na platbě za hráčův další přestup. Dalším faktorem vnášejícím zmatek do našich čísel je, že přestup z Aston Villy do Lyonu byl výměnou Baroše za norského reprezentanta Johna Carewa. Transfermarkt.com tedy má v kolonce částek nulu, ale když se nad tím trochu zamyslíte, asi budete souhlasit, že obrovitého Nora, jímž Lyon za českého fotbalistu de facto zaplatil, za úplnou nulu považovat nelze.
Pokud jde o to, kolik na Barošových přestupech utržila Paskova agentura, počty jsou ještě komplikovanější. 15 procent může být pravda, ale spíš to bude méně. („15 procent by u nás moc nešlo,“ říká konkurenční agent Martin Říha. „Jde to maximálně do deseti.“) Na druhé straně je možné, že agent inkasoval i nějaké procento z hráčova platu, eventuálně bonusů.
Podpořte Reportér sdílením článku
Bývalý šéfredaktor Mladého světa a bývalý ředitel Reader’s Digest pro střední Evropu.