Válka o Ukrajinu a co na to Blízký východ?
4. března 2022
Ruský útok na Ukrajinu ovlivní i vzdálenější regiony, z nichž některé jsou závislé jak na Ukrajině, tak na Rusku. Jaký bude mít konflikt dopad na Blízký východ a Afriku a jaké jsou v těchto částech světa dosavadní reakce?
Ačkoliv máme tendenci se na ruský útok na Ukrajinu dívat spíše naší evropskou optikou, tato nejnovější válka bude mít globální dopad a ovlivní nejen nás. Blízký východ je takřka přímým sousedem Ruska a patří mezi jeho zájmové oblasti a některé země i mezi jeho spojence. Zároveň řadu zemí pojí zejména ekonomické vztahy s Ukrajinou.
Na ruské klientele jsou závislé egyptské příjmy z turistického ruchu, navíc je největším dovozcem obilí na světě, přičemž 85 procent dováží z Ukrajiny a Ruska.
Velké množství obilí dováží i další severoafrické a blízkovýchodní země. V kontextu zvyšujících se teplot, úbytku srážek i špatného hospodaření s vodou lze očekávat zhoršování situace. Podobné okolnosti přispěly před časem k vypuknutí vlny protestů a revolucí, pro které se vžil název arabské jaro.
Dodejme, že Ukrajina vyváží 95 procent obilí a zhruba polovina z tohoto objemu putuje na Blízký východ. Pokud letos na jaře zůstanou ukrajinská pole neosetá, mohou se lidé v už tak nestabilních oblastech ocitnout v potravinovém ohrožení. Také proto Egypt apeloval na svolání zasedání Arabské ligy, které proběhlo v pondělí 28. února.
Turecko, které je přes Černé moře sousedem obou zemí, oznámilo, že své vztahy s Ruskem ani Ukrajinou nepřeruší a nadále zůstává jednou z mála okolních zemí, která je otevřená ruským letadlům.
Podpořte Reportér sdílením článku
Většinu času tráví na Blízkém východě a v Africe.