Logo

Tvůj celou noc starostí bdící…

Post Image

Tvůj celou noc starostí bdící…

Play icon
25 minut
VMH s manželkou Boženou a syny Václavem (stojící) a Ivanem u bazénu na Havlově.

foto Archiv Knihovny Václava Havla

Vysnil si, že postaví velkou výletní restauraci a zahradní vilovou čtvrť. Plán, jemuž málokdo věřil, se mu podařilo uskutečnit bez koruny z veřejných zdrojů – zrodil se Barrandov. Václav Maria Havel, otec budoucího prezidenta, byl vizionář, perfekcionista i praktický muž, jenž se staral o svého bratra Miloše, když v barech utrácel rodinné jmění. Vzpomínky V. M. Havla vyšly letos poprvé v úplném rozsahu 900 stran. Podívejme se v té souvislosti na méně známé okamžiky jeho života.

Proč má Barrandov dvě r v názvu? Není zrovna obvyklé, aby se developer chodil o své práci radit s jazykovědcem, ale Václav M. Havel, otec budoucího českého prezidenta, byl perfekcionista. Chtěl mít jistotu, že název nové zahradní čtvrti, kterou založil na konci dvacátých let minulého století, bude splňovat parametry spisovné češtiny.

Proto oslovil renomovaného literárního vědce Václava Tilleho a konzultoval s ním, kolik r má správně být ve jménu Barrandov (na počest slavného francouzského vědce Joachima Barranda).

Nedůležitý detail?

Jak se to vezme. Právě jeho prostřednictvím lze osobnost V. M. Havla lépe pochopit.

V srdci velkoměsta

Když otec V. M. Havla, křestním jménem Vácslav, v roce 1909 dostavěl první část paláce Lucerna, Pražané byli ohromeni. Díky Havlovi staršímu získalo spíše ospalé rakousko-uherské město mnohofunkční budovu s kinem, kabaretem, obchody, restaurací a byty. „Z Prahy se stalo velkoměsto,“ oznamovaly tehdy noviny.

Podpořte Reportér sdílením článku