Neskutečné věci z malých dílků

foto Archiv

Milan Reindl je jediný Čech, který se živí jako designér stavebnice Lego. Přitom si s ní pořádně začal hrát až v pětadvaceti, když byl učitelem angličtiny a chemie na střední škole.

Pokud máte doma děti, pak vězte, že se pětatřicetiletý rodák ze západočeské Sušice může stát obávanou návštěvou. Jakmile totiž Milan Reindl uvidí kostičky s typickými výstupky nahoře a otvory na dně, jakmile zahlédne dílky proslulé stavebnice Lego, začne je mimoděk spojovat. A pak — už ne tak mimoděk — z každého typu Lega rovnou staví nějaká bizarní zvířátka. „Děti kamarádů to pak chtějí i po rodičích, kteří to samozřejmě takhle nezvládají, a je z toho trošku mrzení,“ směje se.

Milan Reindl navrhuje v dánském Billundu důmyslné stroje do nejnáročnější řady Lega zvané Technic. A stejnou měrou, jakou člověka rozesmějí jeho „volnočasové“ modely kudlanek, kachen a koal žvýkajících stromy, fascinují i jeho propracované helikoptéry a letouny s mnoha skrytými funkcemi.

LEGO, PUBERTA A PAK ZAS LEGO

Svoje první Lego získal malý Milan docela pozdě, až v jedenácti letech. „Dostal jsem ho k Vánocům, ale vlastně jsem si ho vybral sám. Byli jsme s mamkou v Německu a dovolila nám za zbytek marek si koupit, co chceme.“ Předtím pořád chodil „na kostičky“ ke kamarádům, teď si už mohl stavět i doma.

Tři klasické dílky Lega můžete spojit 1 060 způsoby; když máte takových kostiček šest, je k dispozici už 915 milionů variant – alespoň podle výpočtů dánského profesora matematiky Sorena Eilerse. A malý Milan měl potřebnou fantazii, aby z Lega pořád něco vyráběl. Poté však přišla puberta. V patnácti si koupil kazeťák a nechal si narůst vlasy. O několik roků později si pořídil baskytaru – to mu bylo osmnáct; začal hrát v kapelách a na dětskou zábavu nebyla nějaký čas nálada.

Jednou – když už bylo Milanu Rein­dlovi pětadvacet a pracoval jako učitel angličtiny na střední podnikatelské škole v Plzni – se procházel se svou tehdejší přítelkyní po obchodě a uviděl na regálu stavebnici řady Lego Racers. Pomyslel si, že kdyby to nebyla hračka pro děti, je to tak pěkné, že by si to snad i koupil. Pomyslel si to nahlas. A přítelkyně mu dala sadu číslo 8650 pod stromeček.

Podpořte Reportér sdílením článku