Dejte si veltlín a cuvée pod větrným mlýnem
8. března 2020
Reportér 03/2020 · Číslo 67Dejte si veltlín a cuvée pod větrným mlýnem
8. března 2020
Reportér 03/2020 · Číslo 67Dejte si veltlín a cuvée pod větrným mlýnem
Veltlín zelený, ryzlink, ale i cuvée z bílých nebo červených odrůd, domácí chleba a taky „vinná“ čokoláda. To vše nabízí rodina Bergmannových. Od 18. století se živili mletím mouky, s průmyslovou revolucí však jejich větrný mlýn přestal být v kurzu. Dnes je jedním ze dvou posledních funkčních mlýnů v Rakousku a z nich se stali vinaři. Je to za humny, kousek od Znojma v městečku Retz, které proslulo podzemním systémem pískovcových vinných sklepů.
Na uvítanou naší degustace dostáváme růžový sekt – Rosecco. Tak ho s lehkým vtipem nazvali Bergmannovi, vinaři v Retzu, kam jsme se vydali z Nového Šaldorfu na doporučení jednoho z vinařů. Byla to pro nás trochu exotika, německy nikdo z nás neumí. Přesto jsme se už po krátkém pobytu v pískovcovém sklepě cítili jako doma. A ani cesta sem, těch pár kilometrů za hranice, nebyla prostá emocí. Nedaleko vedla neprostupná bariéra železné opony oddělující Západ od sovětského bloku. Jak je dnes snadné ji překročit skrz osiřelou celní boudu!
Hned za hranicí jsme si došli k Posvátnému kameni (Heiliger Stein). Stojí na místě poutního kostela, který nepřežil reformy císaře Josefa II. z konce 18. století. Půdorys stavby, zachovalý z ruin, dává tušit, jak byl velký. Dnes je tu aspoň malá půvabná kaplička a nadto krásný výhled.
Jedním směrem je vidět Znojmo, my míříme na opačnou stranu. Do rakouského vinařského městečka, jehož půvabnou dominantou na kopci je větrný mlýn; jeden ze dvou posledních funkčních v Rakousku. Pod nohama nám utíkají podzemní labyrinty pískovcových vinných sklepů.
Jak svobodně dnes dýchá hraniční pásmo, se ukáže za chvíli. Rozesmátý běžec v lycrovém trikotu nás ochotně vyfotí. Ač běží z rakouské strany, je to Čech. Bydlí ve Znojmě, a aby se patřičně proběhl, sedne na vlak směr Vídeň, po dvaceti minutách z něj vystoupí v Retzu a zvlněnou krajinou se podél cyklostezky a vinic vrací asi osmnáct kilometrů domů. Právě příhraniční vlak usnadňuje spojení mezi jednotlivými obcemi. Cesta vyjde zhruba na padesátikorunu a vlak jezdí co dvě hodiny. A je to fajn, protože u vinařů pak mohou ochutnávat všichni účastníci zájezdu. Dojet sem lze ovšem samozřejmě i autem nebo na kole.
Retz (v češtině někdy také Reteč či Řešice) leží v západní části čtyři sta kilometrů dlouhé vinařské cesty Weinstrasse Weinviertel, podél níž se nachází bezpočet vinařství. Celému regionu se historicky říká Vinná čtvrť (Weinviertel, čte se to vajnfirtl). Je dobré se těmito základními pojmy vybavit, méně se pak tápe při výběru vína.
Podpořte Reportér sdílením článku
Ekonomická novinářka a bývalá zpravodajka MF DNES v Bruselu. Nyní pracuje jako šéfredaktorka Katolického týdeníku.