UNESCO a lunapark ve staré Karviné
8. května 2022
Reportér 05/2022 · Číslo 93O jednom developerském záměru a o tom, jak se ve staré Karviné ignoruje názor obyvatel.
Stará Karviná, tedy dvacetitisícové krásné město, byla kvůli uhelné těžbě naprosto pragmaticky obětována na oltář „vybudování základů socialismu“. Lidé vystěhováni (často pod nátlakem), budovy pobořeny. V následných dekádách se s prostorem bývalého města nakládalo dost drsně: jako s územím, kde je dovoleno cokoli.
Navzdory vší devastaci si jádro staré Karviné zachovalo genius loci. Před chystanou demolicí se podařilo uchránit šikmý kostel. Pozorný návštěvník si v čerstvě zhojené krajině povšimne pozůstatků původní zástavby. Domů ne, ty byly vyhlazeny do základů. Ale na místech bývalých zahrádek stále rostou původní ovocné stromy nebo narcisy.
A právě v té nejhezčí části staré Karviné, kde historie zanechala nejsilnější otisk, chce soukromý investor vybudovat zábavní park. Primátor Wolf ho v tom podporuje, uspořádali k tomu společnou tiskovku. Ne, nepředcházela jí žádná veřejná debata. Zato následnou petici občanů označil náměstek primátora Raszyk za zbytečné víření emocí.
Ano, i takto to lze vidět. Ovšem v té petici se píše o loni přijatém záměru iniciovat zápis staré Karviné do UNESCO. Autoři petice navrhují pro lunapark jiné, vhodnější lokality. Upozorňují na sousedství areálu bývalého nacistického tábora. A také na fakt, že se jedná o dvacet hektarů zelené plochy ve městě, které je z hlediska životního prostředí dlouhodobě hodnoceno jako vůbec nejhorší v Česku.
Hledání odpovědi na staré dobré cui bono je tady skutečně namístě.
Podpořte Reportér sdílením článku
Prvotina Šikmý kostel byla vydána v roce 2020.