Logo

Devastace státu prezidentem vševědem

Miloš Zeman v Novém Jičíně při návštěvě Moravskoslezského kraje. 6. září 2017.

Alexandr Satinský / MAFRA / Profimedia.cz

Když prezident Zeman horuje za rybníky coby obranu proti suchu, mýlí se, ale není to zase tak škodlivé. Horší je, když bez důkazů tvrdí, že je policie zneužívána v politickém boji.

Zeman má vlastnosti vševědů, a kam přijede, rád poradí. Obvykle aniž by se ho na radu ptali. Naposledy promluvil o rybnících a policii. V Budějovicích poradil, stavte rybníky, ať zadrží vodu. Nemá pravdu. Když se zeptáte odborníků, dozvíte se, že každý rok u nás naprší zhruba stejné množství vody, ale klesá schopnost krajiny ji zadržet. Rozhodující v zadržování je orná a další půda, která dokáže zachytit tolik vody, kolik stovky velkých rybníků – pokud však není tak zdevastovaná, že její schopnost vodu zadržet dramaticky klesá. A naše půda zdevastovaná je. Rybníky ji nenapraví, ani kdybychom jich postavili stovky. Prezident se tedy zaměřil na nejméně důležité, i když bohulibé místo boje proti suchu.

Rady o rybnících škodu neudělají, spíše mu udělají další ostudu. Ale jde o vševěda, který to jen tak nevzdá. Říká své objevy s bezohledností ignoranta. Objevil, že policie je zneužita v politickém boji. To když prezident republiky zjistí, alarmuje hned veřejnost, státní složky i politický svět, protože jde o nejnebezpečnější poruchu demokracie. Nic takového ovšem Zeman neudělal. Žádné důkazy nedal, nikoho nepobídl, aby se pustil do vyšetřování. Na rozdíl od rybničního mudrování jde o nejzásadnější útok na demokracii – sám prezident jaksi potvrzuje, že je to všechno lumpárna, že páni nahoře jsou spřaženi a že lid dole od demokracie nemá co čekat.

Pro konkrétní případ vydání dvou poslanců kvůli kauze Čapí hnízdo Zemanovo tvrzení význam nemá, protože tam platí fakta, ne jeho objevy. Stíhání obou poslanců volby samozřejmě ovlivní, ale to přivodili ti poslanci, ne policie. Ta koná, když zjistí, a když zjistí, zahajuje trestní stíhání. Když ministr spravedlnosti říká, že má policie počkat po volbách, lže. Policie počkat nesmí. Kdyby čekala, je tu totéž obvinění – policie odkládáním stíhání taktizuje z politických důvodů. Navíc chvíle k zahájení trestního stíhání je pro stíhané občany vždycky naprosto nevhodná. Buďto nemají zaseto, nebo ještě nesklidili, nedokončili obchodní projekt, nestihli se rozvést, kluk maturuje, holka se právě vdává, nebo ještě nezahladili všechny stopy.

Když řekne prezident, že policie slouží některým politikům, je to nejvyšší možná kanonáda. K té musí mít prezident „nabito“, jak teď říká módní slovo. I policie, když ty dva chce vydat, dobře „nabito“ mít musí, sama to jistě chápe. Když vyjde najevo, že nabito nemá, odpyká to. Totiž – měla by. V minulosti občas nabito neměla, viz přepadení Nečasova vládního sídla, ale neodpykala nic. To prezidenta povzbuzuje k jeho svévolným výrokům.

U svého voličstva možná získá zas pár procent. Vypadá jako pan čistý, který klidně řekne pravdu, padni komu padni. Pravda ale je, že říká nápady, často účelové (aby ho Babiš dal zvolit), nicméně důkazy nikdy nedává. Pozornější občan jeho objevy považuje za bezcenné. Má tu zkušenost. Už v počátcích své kariéry politika přišel s kufříkem plným dokumentů, které měly dokázat, jak se ministr vnitra snaží změnit Česko v policejní stát. Nedokázal nic, protože dokumenty byly podvrhy nebo irelevantní listiny pokoutně sebrané na vnitru.

Bude-li nynější případ, proces s oběma poslanci, probíhat, může veřejnost bedlivě pozorovat, je-li politicky zmanipulovaný, či ne. Pak bude mít i prezident šanci na názor, opřený o fakta. A mezitím, až bude zas pršet, nechť si vyjde do lánské obory. Ovčáček mu rád podrží deštník. Může tam pozorovat, kolik deště pohltí naplněný lánský rybník a kolik vláhou čvachtající les okolo.

Podpořte Reportér sdílením článku