Za hranice člověka a dokonce dál

Post Image

Za hranice člověka a dokonce dál

Play icon
18 minut
Tento obrázek vytvořila služba Midjourney: zadáním bylo znázornit novináře-reportéra ve stylu slavného malíře Alfonse Muchy.

Ani dva roky covidu, ani hrůzná válka na Ukrajině nebudou mít na společnost takový dopad, jako mají nastupující technologie umělé inteligence – píše vysokoškolský pedagog a expert Josef Šlerka a odpovídá tím v pravidelné eseji na otázku magazínu Reportér, co považuje za zásadní problém dneška. Podle něj chybí „pochopení, jaká bouře právě přichází a jak dosud často vysmívaná umělá inteligence promění nejen naši práci a svět“. Není například daleko doba, kdy lidé dostanou možnost mít digitální kopii svého zesnulého partnera či partnerky. „Narazili jsme na hranice toho, co považujeme obecně za lidské,“ píše.

Budoucnost už je tu, jen zatím není rovnoměrně distribuována. Tak zní oblíbený citát technooptimistů, kteří věří, že díky technologiím bude žít lidstvo lépe: jeho autorem je spisovatel William Gibson, zakladatel kyberpunku, jednoho z žánrů science fiction, jenž je, jak říká encyklopedie, charakteristický „kombinací společenské spodiny a pokročilé technologie“, anglicky řečeno – „high tech-low life“.

Budoucnost už tu skutečně v mnoha ohledech je – pokud jde o umělou inteligenci. Často je zde sice stále jen v zárodečných formách, ale to nic nemění na znepokojivých otázkách, které jsou s jejím příchodem spojeny. Co totiž chybí – a považuji to za opravdu zásadní problém dneška –, je pochopení, jaká bouře právě přichází a jak dosud často vysmívaná umělá inteligence promění nejen naši práci a svět, ale hlavně lidské chápání vlastní podstaty, a dokonce i to, co je a není lidské.

Co považujete za zásadní problém dneška?

•••

Loňský rok nebyl jen rokem konce covidové pandemie a začátku nesmyslné ruské invaze na Ukrajinu, ale také a možná především šlo o rok, kdy se technologie umělé inteligence dostaly do rukou nejširším masám.

Umělá inteligence – známá též pod zkratkou AI od anglického artificial intelligence – stojí například za úspěšným překladačem DeepL či generátory obrázků podle textů, jako jsou Stable Diffusion či Midjourney – nejvíce zmiňovanou technologií ovšem byla a stále je služba ChatGPT. Co to přesně je?

Přečtěte si také

V podstatě jde o web, který umožňuje uživatelům povídat si s upravenou verzí umělé inteligence nazývanou GPT: momentálně má napsanou verzi 3.5 a do nynější podoby ji dovedla společnost OpenAI. Ve verzi ChatGPT je uzpůsobena tak, aby odpovídala na otázky. Chcete vědět, jaké jsou principy kvantové fyziky? Stačí se zeptat. Chcete to celé podat jazykem pro malé děti? Není problém, stačí položit otázku. Hledáte nápady na vánoční dárky? Žádná potíž, zeptejte se a my odpovíme. Potřebujete najít chybu ve svém počítačovém kódu? Není problém, položte jen dotaz.

Základním principem ChatGPT je, velmi zjednodušeně řečeno, obrovský jazykový model, který se z velkého množství textů učí, jak správně generovat jejich pokračování. Když se ho dnes zeptáte, jak vlastně funguje, a požádáte ho, aby to vysvětlil jednoduchým jazykem, odpoví přibližně takto:

Podpořte Reportér sdílením článku

Vede studia nových médií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Na téže fakultě vystudoval estetiku a následně tam absolvoval doktorandský program Informační věda. Kromě akademické kariéry pracoval i v soukromém sektoru, kde se zabýval sociálními sítěmi. Od roku 2017 do roku 2021 byl ředitelem Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. V roce 2014 byl v rámci cen českého internetu Křišťálová Lupa zvolen odbornou porotou „osobností roku“.