Logo

Účastníci zájezdu s odjezdem váhají

ilustrační foto Profimedia.cz

Vypadá to, že sezona letních dovolených bude letos výjimečná. Kombinace uprchlické krize a kampaně Islámského státu způsobila bezprecedentní změnu chování českých cestovatelů. Část se rozhodla vynechat oblíbené destinace typu Turecko a Řecko, část vyčkává, jak se situace vyvine. Z hlediska cen a kurzu koruny je přitom situace pro cestování výhodná.

Teroristé vítězí – tedy v určitém ohledu. Kolektivně jsme odsouzeni k stání ve frontách u bezpečnostních rámů, svlékání bot a opasků na letištích, ale největším vítězstvím teroristů je strach. Zadřený jako tříska hluboko pod kůži letos výrazně ovlivňuje cestování, jednu z největších radostí a svobod moderní doby. Strach je hlavní důvodem, proč jen několik týdnů před startem hlavní sezony stále není jasné, kolik ze dvou milionů českých turistů pravidelně vyrážejících na jih a k mořím, vůbec odjede a kam.

„Od loňského roku se lidé bojí. Mám stálé zákazníky, kteří jsou chytří, zkušení, věnují se i charitě. Nabízela jsem jim Turecko, ale stejně si vybrali jinou zemi,“ líčí Dorota Hryzáková, majitelka menší cestovní agentury ABC-Travel. Sama říká, že prodává spíš vychytávky, zařizuje cesty na klíč a její zákazníci stojí mimo hlavní proud, přesto vnímá jejich obavy. „Chtěla jsem pro své klienty cestu do Albánie, ale organizátor zájezd zrušil. Lidi se tam prý báli jet, že jsou tam uprchlíci. I když tam není ani noha,“ říká.

Různé pohromy a tragédie ovlivňující cestování nejsou nic nového. Pod různými názvy se opakují hrozby epidemií jako SARS, prasečí a ptačí chřipka, ebola a nyní zika. Ani teroristické útoky v evropských metropolích nebo turistických resortech nejsou bohužel žádnou novinkou. Ale tentokrát je to jinak, shodují se lidé pohybující se v cestovním ruchu.

Změna chování je prý mnohem výraznější než v průběhu arabských revolucí, kdy byly například na měsíc úplně zastavené lety do Egypta, nebo během teroristických útoků na pláže v Tunisku. Ani když Řecku docházela eura v bankomatech a hrozilo, že druhý den vystoupí z eurozóny, lidé s cestováním do země tolik neváhali. Zásadní zlom přišel s útoky Islámského státu v Evropě a především se statisíci uprchlíků proudícími do Evropy, kteří ovládli titulky i obrazovky. „Lidé nerozlišují. V televizi vidí minutové reportáže, že se něco stalo. Působí to na miliony lidí, kteří potom do letadla nesednou, ať je to kamkoliv,“ říká Karel Wolf, šéf a zakladatel cestovatelského festivalu Kolem světa. Zkušený cestovatel, který projel na vlastní pěst kus světa, o sobě říká, že je spíš flegmatik, kterého strach od cestování neodradí. „Moji touhu cestovat podobné věci neovlivní. Ale rozumím lidem, kteří si rok plánují dovolenou a potom sledují podobné události, změní cíl nebo zůstanou doma.“

Negativní informace se šíří

Pro značnou část veřejnosti znamená uprchlík a terorista víceméně totéž. V březnovém šetření Centra pro výzkum veřejného mínění považuje Islámský stát a uprchlíky za bezpečnostní hrozbu pro Česko úplně stejné procento lidí, tedy 79 procent české populace. Uprchlík se stal stigmatem. Jakákoliv zpráva o tom, že se někde objevují, je schopna vymazat celou zemi z mapy masového turistického ruchu. A to poměrně nadlouho – jako se to loni stalo řeckým ostrovům v Egejském moři, které jsou nejblíže tureckému pobřeží.

Podpořte Reportér sdílením článku