Bakala a příběh OKD. Vydolováno
7. srpna 2016
Reportér 08/2016 · Číslo 24Z karvinských šachet dříve tekly peníze proudem. A majitelé ze skupiny kolem Zdeňka Bakaly ty peníze vysávali, jak to jen šlo. OKD skončilo na kolenou a teď se hraje o jeho další osud. Velmi silnou pozici může získat český stát na úkor většinových věřitelů. I tak se ale počítá s rychlým zavíráním tří z pěti částí důlního podniku. Proč to došlo až sem a o co se hraje v pozadí? Spletitý příběh OKD míří do dalšího, možná už závěrečného kola.
Kopec Landek na severním okraji Ostravy je něco jako slezský Říp. Podle archeologických nálezů si tady lidé přitápěli uhlím už v době kamenné. Cíleně se tady začalo těžit v roce 1782, vznikl tu i první důl. Těžba skončila až zkraje devadesátých let a od té doby areál funguje jako muzeum hornictví.
Na vstupní bráně muzea se píše Landek Park, ale název dolu se jako v jedné z her Divadla Járy Cimrmana měnil podle toho, kdo zrovna vládl na povrchu. Jmenoval se Anselm po potomkovi z dynastie Rothschildů, kteří za bouřlivým rozvojem regionu stáli sto let – pak také Petershofen (když patřil pod Reichswerke Hermann Göring), ale také Masaryk nebo Urx podle komunisty-odbojáře.
Muzeum hornictví potvrzuje, že doly na Ostravsku a Karvinsku byly nejen zdrojem práce a bohatství, ale i symbolem ekonomického a politického vlivu. Potvrzuje to vlastně i historie OKD: je řádně spletitá, jsou v ní čachry, spory a samozřejmě peníze, hodně peněz.
Příběhu OKD, jedné z největších a ještě před pár lety nejvýdělečnějších společností v zemi, chybí do atraktivity hollywoodského scénáře už jen dramatický závěr.
Po divoké privatizaci, vysoké politice a velkých penězích, které z dolů tekly v dobrých časech proudem, došlo na úpadek a firemní převrat. Na doly by měl po více než dvaceti letech získat výrazný vliv stát a spřátelení věřitelé.
Podpořte Reportér sdílením článku
Do Reportéra přišel, protože si myslí, že práce musí mít smysl a člověka bavit.