Obchody roku 2016: Velká jízda
15. ledna 2017
Reportér 1/2017 · Číslo 29Plzeňské pivo do japonských rukou. Německé doly do těch českých. Český software na světové scéně. Velký majetek střídal loni v Česku majitele mimořádným tempem a v rekordním objemu. Obrovské peníze se točily v energetice, nemovitostech, softwaru i strojírenství. A vůbec největší transakce pak přišla koncem roku v oblasti, kterou rádi považujeme za národní klenot, v pivovarnictví. Jaké okolnosti provázely největší a nejzajímavější obchody v Česku.
Mimořádný, rekordní, na steroidech, takovými přídomky charakterizují lidé z byznysu právě skončený rok v českém byznysu. Podle předběžných údajů byla loňská vlna fúzí a akvizic podniků v Česku rekordní. Souviselo to s pokračujícím růstem ekonomiky i spekulacemi, že éra levných peněz a podhodnocené koruny již brzy skončí. Přispěli velcí zahraniční investoři hledající vyšší výnosy, ale významnou měrou se přidali i domácí podnikatelé, kteří byli hned v několika případech schopni shromáždit či přilákat kapitál v řádu miliard eur.
Celkové ocenění soukromých společností, které loni měnily majitele, zatím dosáhlo téměř třiadvaceti miliard dolarů (přes 570 miliard korun). Vyplývá to z údajů společností Mergermarket a S&P Capital IQ, jež sledují údaje o trhu s prodávanými podniky. Ve srovnání s předloňskem jde o více než trojnásobný nárůst hodnoty a pravděpodobně dosud nejvyšší hodnotu od vzniku České republiky. Do poloviny prosince se uskutečnilo nebo bylo oznámeno 288 větších fúzí a akvizic. Konečné číslo za celý rok bude ještě vyšší, již nyní však počet transakcí stoupl proti předloňsku o téměř dvě třetiny.
„Překonali jsme všechny ostatní země střední a jihovýchodní Evropy včetně tradičně zajímavých a mnohem větších trhů jako je Turecko a Polsko,“ hodnotí loňský rok Petr Kříž, šéf fúzí a akvizic v poradenské společnosti Ernst & Young.
Důvodů pro takový mimořádný skok v aktivitě i velikosti trhu je více. Co se týče objemu, urodilo se hned několik miliardových obchodů. Počítáno v eurech. Pětice největších obchodů, u kterých byla zveřejněná hodnota transakce, se postarala téměř o dvě třetiny finančního objemu ze všech sledovaných transakcí.
Vůbec největším loni oznámeným obchodem byl prodej středoevropských pivovarů v čele s Plzeňským Prazdrojem v celkové hodnotě 7,3 miliardy eur (asi 197 miliard korun). V tomto případě jsou prodávající (Anheuser-Bush InBev) i kupující (japonská Asahi Group Holdings) ze zahraničí, o koupi se však ucházelo hned několik původem českých finančních skupin usilujících o jednu z nejvýdělečnějších českých společností.
Podpořte Reportér sdílením článku
Do Reportéra přišel, protože si myslí, že práce musí mít smysl a člověka bavit.