Od Zemanovy kampaně do „domu hrůzy“
11. března 2018
Reportér 03/2018 · Číslo 43Zkoumání jednoho z dárců kampaně Miloše Zemana vede do domu v pražské Wenzigově ulici. Ten je spojen s účetními čachry a soudy kvůli daňovým unikům – současně se v jeho historii objevují například firmy svázané s Františkem Savovem mladším, některé vazby směřují i k Antonínu Charouzovi a lidem spojeným s takzvanou toskánskou aférou.
Dům číslo sedm ve Wenzigově ulici v Praze není z vnějšku vůbec výjimečný. Žlutě omítnutý činžák, pět podlaží a uvnitř kanceláře, které byly kdysi byty, ale přestaly jimi být už hluboko za minulého režimu. Podobných je kousek od Nuselského mostu a rušné magistrály spousta. Přesto jsou tento dům a tato adresa výjimečné. Jako kdyby pod ním byla nějaká geopatogenní zóna, do Wenzigovy sedm se sbíhají nitky hned z několika případů daňových úniků a podivuhodných investic, v nichž se beze stopy ztrácely velké peníze. Být spolumajitelem domu jako by znamenalo nepsaný závazek k účasti na známých byznysových kauzách prokládaných politikou.
Magazín Reportér přivedl do Wenzigovy sedm prezident Miloš Zeman. Obrazně řečeno, samozřejmě. Prezident v poslední předvolební debatě v České televizi zveřejnil část seznamu dárců sdružení Přátelé Miloše Zemana. Tento spolek vedený kancléřem Vratislavem Mynářem z velké části financoval kampaň staronového prezidenta a jedním z největších přispěvatelů odtajněných v přímém přenosu byla společnost Contradiction sídlící ve Wenzigově ulici v Praze.
Jak Reportér detailně popsal v únoru, člověk vystupující za tuto společnost je oficiálně nemajetný. Bydliště měl léta na obecním úřadu a figuroval jako přepravce a skladník v kauze s modrým mákem, odehrávající se v bývalém zemědělském areálu nedaleko Kolína. V ní šlo papírově o obchod světového formátu s desítkami tisíc tun semínek, ve skutečnosti se z toho před několika lety vyloupl podvod na principu finančního letadla za tři miliardy. Většina ztracených peněz patřila Marku Čmejlovi, jednomu z privatizátorů Mostecké uhelné a plzeňské Škodovky. Loni byli tři organizátoři fiktivních obchodů pravomocně odsouzeni, ale dodnes není jasné, u koho miliardy z máku skončily.
Spojení dárce Zemanovy kampaně s Wenzigovou ulicí je však silnější. V celém příběhu, který začal odtajněním sponzorů krátce před volbami, se poztrácelo ještě více peněz. Tím pojítkem a uzlem, ke kterému se sbíhají další velké kauzy, je pan účetní úřadující ve Wenzigově sedm. Pod účetními závěrkami dárce na Zemanovu kampaň i společnosti obchodující s mákem je podepsán Martin Vedral, ředitel účetní a realitní společnosti Investime CS. Zároveň je předsedou představenstva společnosti Tip Capital Praha vlastnící budovu ve Wenzigově ulici. Ještě před několika lety figuroval na postu majitele či akcionáře, ale z těchto pozic se vytratil. Jeho místo zaujali minimálně načas noví vlastníci: například pětadevadesátiletá paní nebo společnost z Panamy.
O něco dříve, než došlo k těmto vlastnickým proměnám, byl Martin Vedral obviněn z podílu na krácení daní a praní špinavých peněz. Je to případ vyšetřovateli přezdívaný „Octavian“. Jde v něm o praní špinavých peněz a vytahování vratek na DPH zejména od finančního úřadu pro Prahu 5. Podle usnesení o obvinění a zajištění majetku ze září 2013, jež magazín Reportér získal z veřejných zdrojů, měl mít Martin Vedral v těchto transakcích roli účetního. Podle vyšetřovatelů se staral, aby smyšlená čísla pro finanční úřad formálně seděla a nedaněné peníze proudily. V této větvi případu „Octavian“ vyčíslila policie škodu pro stát na 207 milionů korun. Na opakované žádosti o vyjádření Martin Vedral nereagoval.
Podpořte Reportér sdílením článku
Do Reportéra přišel, protože si myslí, že práce musí mít smysl a člověka bavit.