Logo

Rok s jehlou. Bilance očkování

Post Image

Rok s jehlou. Bilance očkování

Play icon
36 minut
Začátek očkování na covid v Izraeli. 19. prosince 2020

foto Profimedia.cz

Data z různých států ukazují, že očkování proti covidu-19, od jehož začátku uplynul rok, je opravdu účinným nástrojem v boji s koronavirem. Nechrání stoprocentně před nakažením: nic takového ovšem výrobci a regulační orgány na rozdíl od reklamní kampaně české vlády neslibovali. Evropské země, kde se očkovalo nejvíce, vykazovaly během listopadu ve srovnání nejnižší počty vážných případů covidu a úmrtí. Část účinku vakcíny sice v čase klesá, posilující dávka však zjevně fungovala.

Zima se blíží – takové je heslo rodu Starků, jednoho z klanů Západozemí ze série fantasy knih zpopularizovaných seriálem Hra o trůny. Smyslem motta bylo varovat a dávat si pozor na blížící se nebezpečí. Starkové, vládci fiktivního Severu, potřebovali být připraveni na příchod zimy, která jejich zem zasáhla vždy nejtvrději.

Možná by nebyl špatný nápad heslo Starků převzít. Třeba by to byla projednou vítaná změna – předem se připravit na očekávané události a rizika. Představte si, jaké by bylo žít v zemi, kde se počítá s tím, že po létě přijde podzim a zima. Ministra dopravy ani silničáře by nezaskočil první sníh. Ministr zdravotnictví by se po téměř dvou letech života s noční můrou jménem covid připravil na to, že s chladnějšími měsíci je pravděpodobný příchod další vlny epidemie. Posílily by se hygieny, včas nakoupily testy do škol a místo zavírání očkovacích center by se vláda starala o osvětu, proč dává smysl nechat si dát před blížící se zimou injekci do ramene.

My však nežijeme v Západozemí, jak se během posledních dvou let několikrát potvrdilo. Pravidelné kolapsy dopravy spojené s prvním sněhem jsou v Česku spíš úsměvný kolorit, ale opakovaná nepřipravenost na příchod další vlny stála spoustu lidí zdraví a živobytí. Vlna covidu z posledních měsíců roku 2021, která opět vedla k přeplnění nemocnic, je připomínkou nepoučitelnosti a tendence českých činitelů koronavirus opakovaně podceňovat. Případně se spoléhat, že to nějak dopadne…

Přestože jsme kvůli očkování, o němž ještě bude řeč, na tento virus vyzbrojeni mnohem lépe, než jsme kdy byli, letošní rok s covidem bude – kvůli kombinaci vln nákazy ze zimy, jara a podzimu – zjevně ještě tragičtější než ten loňský. Celkový počet zemřelých obyvatel Česka (na všechny možné příčiny) překoná letos pravděpodobně 135 tisíc. To by představovalo o pětinu více úmrtí než v posledním roce před covidovou pandemií a zároveň by to znamenalo největší nárůst v úmrtnosti od padesátých let minulého století. Většina z těchto takzvaných nadúmrtí, tedy úmrtí nad dlouhodobý průměr, může mít těžko jiné vysvětlení než právě covid.

Přehnaný pesimismus však není namístě. Ještě před rozšířením účinných vakcín bylo jedinou cestou, jak předejít největším škodám na zdraví a kolapsům nemocnic, omezit kontakty mezi lidmi. Většina z evropských zemí musela v nouzi sáhnout po plošných lockdownech. Z dostupných dat je zřejmé, že tato zatím poslední vlna je jiná a dopady se budou významně lišit z velké části podle toho, jak jednotlivé země zvládly očkování.

A co omikron?

Podpořte Reportér sdílením článku