Logo

Tečka mezi oči

Post Image

Tečka mezi oči

Play icon
12 minut

Očkování funguje, ale o tečku za koronavirem nejde. Slibovat to v reklamní kampani byla chyba. České úřady navíc touto kampaní mířily do značné míry mimo. Část lidí, která se do konce listopadu neočkovala, by se podle průzkumů spíše nechala přesvědčit věcnými argumenty směřujícími k finančním, provozním i rodinným aspektům.

Řeč čísel je jasná: očkování chrání s vysokou účinností proti hospitalizaci a těžkému průběhu covidu. Na druhé straně vakcíny nejsou stoprocentně účinné, část očkovaných se může nakazit a virus dále šířit. Jinak řečeno, očkování je velmi silné brnění, ale není to skafandr.

Vakcíny fungují tak, jak je před rokem regulační orgány schválily. Základní podmínkou bylo prokázat, že se množství nemocných a vážných případů covidu mezi očkovanými snižuje aspoň o polovinu ve srovnání s těmi účastníky klinických testů, kteří dostali placebo. Měřítkem při schvalování tedy nebyla účinnost proti samotné nákaze virem ani množství bezpříznakových onemocnění. Prioritou totiž bylo přijít rychle s léčivem – bezpečnou látkou, která by pomohla zabránit těm nejhorším projevům covidu, tedy především zápalům plic, a zachránit tak co nejvíce životů a předejít zahlcování nemocnic.

Že vakcíny na covid v tomto směru fungují, je zřejmé. V českých nemocnicích bylo v listopadu ve věkových skupinách nad šedesát let méně hospitalizovaných s plným očkováním, než by odpovídalo jejich zastoupení v populaci. Ochrana proti těžkému covidu, při němž pacienti končí na jednotkách intenzivní péče, je ještě vyšší. Například v kategorii 70 až 74 let bylo během listopadu hospitalizováno na JIP 221 neočkovaných a 191 očkovaných: to na první pohled nevypadá jako velký rozdíl – než si ovšem uvědomíme, že v této věkové kategorii má očkování přes 85 procent lidí. Jinými slovy: většina hospitalizovaných se rekrutuje z pouhých patnácti neočkovaných procent této věkové kategorie, zatímco z mnohem větší skupiny vakcinovaných je to jen menšina.

U mladších lidí, jejichž imunitní systém reaguje na vakcíny silněji, je pak účinnost vakcín ještě vyšší. Například ve věku čtyřicet až čtyřicet čtyři let – v této skupině je očkovaných přes šedesát procent lidí – se na jednotky intenzivní péče dostalo během listopadu devadesát neočkovaných a jen patnáct lidí s očkováním. To v přepočtu odpovídá devadesátiprocentní účinnosti, pokud jde o ochranu před nebezpečným průběhem covidu. (Detailnější informace o účinnosti vakcín najdete v článku začínajícím na straně 44 tištěného vydání nebo na webu zde.)

V Česku se k začátku prosince nechalo naočkovat šedesát procent populace. To je výrazně méně, než vykazovaly země západní Evropy, ale podstatně více než na východě. Jen díky tomu Česká republika – která v počtu takzvaných nadúmrtí, tedy počtu zemřelých nad dlouhodobý průměr, během dvou let pandemie patří mezi odstrašující příklady – nespadla v listopadu do dalšího lockdownu kvůli zkolabovaným nemocnicím. Přestože množství nakažených, pozitivně testovaných, u nás překonalo předchozí vlny, počty vážných případů a úmrtí se začátkem prosince držely na polovině jarních vrcholů. A i tak došlo v nejpostiženějších regionech k zahlcení špitálů a rušení plánované péče: denně umíralo na covid přes sto lidí.

Snižuje se

Podpořte Reportér sdílením článku