Hurikán ukázal místním novou tvář Petra Kellnera

Post Image

Hurikán ukázal místním novou tvář Petra Kellnera

Play icon
16 minut
Lidé z ostrova Virgin Gorda (na snímku z leteckého pohledu) byli vděční za Kellnerovu pomoc po hurikánu Irma.

foto Profimedia.cz

Ve své podnikatelské kariéře určitě udělal řadu kroků, které byly přinejmenším kontroverzní. Na ostrově Virgin Gorda v Karibiku však na Petra Kellnera vzpomínají opravdu v dobrém. Veřejně se to moc neví, ale český miliardář výrazně pomáhal tamním obyvatelům po ničivém hurikánu Irma, který udeřil v roce 2017.

Ve svém druhém domově na Britských Panenských ostrovech žil Petr Kellner dlouho podobným způsobem jako v Česku. Potichu, jako málo přístupný a téměř neviditelný člověk, který se snažil nevzbuzovat pozornost okolí. Sám o sobě říkal, že je introvert, což při osobním kontaktu pravda nebyla, ale bytostně nesnášel jakýkoliv veřejný zájem o svou rodinu a blízké.

Na ostrově Virgin Gorda, nejvýchodnější výspě hlavního souostroví Panenských ostrovů, mluvili dlouho o Petru Kellnerovi jen jako o „tom Čechovi“. O tom, co dělá, čím se živí a že patří mezi nejbohatší a nej-
úspěšnější lidi na světě, věděl ze čtyř tisícovek stálých obyvatel ostrova jen málokdo.

Změnilo se to krátce po 6. září 2017. Ten den se přes Britské Panenské ostrovy přehnal hurikán Irma a o dva týdny později zkázu dokončila „mladší ničivá sestra“ Maria. Irma je dodnes nejsilnějším a zároveň nejničivějším hurikánem, který touto částí světa – kde jsou jinak na obrovské bouře docela zvyklí – prošel. Meteorologové bouři zařadili do nejvyšší, páté kategorie. Ve skutečnosti Irma s rekordní rychlostí přes 280 kilometrů v hodině vlastně jakékoli kategorie přesáhla.

Co stálo hurikánu v cestě, to sfoukl do oceánu nebo zničil. Domy, lodě, místní infrastrukturu na čištění a výrobu pitné vody, stejně jako zdroje elektřiny. Ostrovy pyšnící se zelenými háji, bílým pískem a blankytným mořem se tehdy na satelitních snímcích přebarvily na několik týdnů na univerzální hnědý flek. Pro Britské Panenské ostrovy (British Virgin Islands neboli BVI), na nichž žije dohromady asi pětatřicet tisíc stálých obyvatel, to znamenalo katastrofu. Lidé z tohoto zámořského území patřícího k britské koruně, vzdálení od Londýna skoro sedm tisíc kilometrů, se museli rychle postarat sami o sebe.

Na ostrově Virgin Gorda, kde byl rezidentem Petr Kellner, hurikán podle svědectví místních úplně zničil nebo vážně poškodil až osmdesát procent domů. Komunita čtyř tisíc lidí žijících na tomto ostrově zůstala dokonale odříznuta od světa, přerušena byla i komunikace s hlavním ostrovem Tortola, kde sídlí administrativa BVI.

Podpořte Reportér sdílením článku