Šance proti covidu. Nové a levnější testy
8. listopadu 2020
Reportér 11/2020 · Číslo 75Šance proti covidu. Nové a levnější testy
8. listopadu 2020
Reportér 11/2020 · Číslo 75Šance proti covidu. Nové a levnější testy
Nedostatek testování na nový koronavirus je jedním z nejvýraznějších rysů a také problémů českého boje s pandemií. Přesto se situace v půlce podzimu aspoň částečně zlepšuje: díru na trhu s komponenty pro testy zaplňují menší české firmy. V poslední fázi před spuštěním výroby jsou jednodušší testy ze slin. A zdá se, že bude brzy možné přidat až několik desítek tisíc testů denně navíc a snížit jejich cenu.
Když biochemik Václav Navrátil vypráví o vývoji testů na nový koronavirus, je to pro něj trochu schizofrenní situace. Na jednu stranu je rád, že se jim podařilo přijít s novými testy, které mohou přispět ke zkrocení pandemie a umožnit jeho firmě rychlejší růst do budoucna, na druhou stranu se už těší, až se s kolegy vrátí ke své hlavní práci – k vyhledávání molekul, z nichž by jednou mohly vzniknout nové léky.
Před dvěma lety založil společně s partnery společnost Diana Biotechnologies, která patří mezi několik málo domácích společností, na nichž nyní stojí významná část testů na nový koronavirus. Aktuálně se testovací sady připravované v Diana Biotechnologies používají u téměř čtvrtiny z denně prováděných laboratorních testů založených na nejpoužívanější metodě PCR. Ještě do konce roku by se měla rozjet výroba nových testů. První změnou bude testování ze slin, druhým příslibem je výrazné zjednodušení práce v laboratořích. Nebude prý již nutné čistit odebrané vzorky a izolovat z nich virus, což je nejpracnější část testování.
Pokud plány vyjdou, mohlo by to významně rozšířit a zlevnit testování v Česku – a v důsledku ovlivnit i vývoj pandemie.
„Před pár měsíci bych odpověděl, že se do konce roku vrátíme k naší hlavní práci, hledání a vývoji léků. Teď to vypadá, že minimálně do jara budeme řešit covid. Ale pokud bude potřeba, tak u toho zůstaneme i déle,“ říká Václav Navrátil. Vzhledem k posunu, který se jim podařil, budou testy na viry dál rozvíjet. „Možnost přímo detekovat virus bez jeho izolace je celosvětově konkurenceschopný produkt a jsme schopni to nabídnout i na jiné infekce; v tom budeme pokračovat určitě,“ dodává.
Diana Biotechnologies vznikla teprve před dvěma lety. Založila ji skupina mladých biochemiků, organických chemiků a molekulárních biologů, kterým je mezi třiceti a čtyřiceti. Obvykle mají za sebou část vědecké kariéry různě ve světě a v laboratořích Ústavu organické chemie a biochemie – výzkumné instituce spadající pod Akademii věd ČR a známé ve světě díky objevům Antonína Holého vedoucím k vývoji léků proti HIV a dalším virovým infekcím.
Podpořte Reportér sdílením článku
Do Reportéra přišel, protože si myslí, že práce musí mít smysl a člověka bavit.