Naplno do druhé vlny. Co se v Česku pokazilo
11. října 2020
Reportér 10/2020 · Číslo 74Naplno do druhé vlny. Co se v Česku pokazilo
11. října 2020
Reportér 10/2020 · Číslo 74Naplno do druhé vlny. Co se v Česku pokazilo
Nahromadila se řada neblahých faktorů. Premiér Babiš vzkazoval lidem, že koronavirus je pryč. Hygieny, dlouhodobě personálně oslabené, se bránily změnám. Existoval odpor vůči masivnímu testování, proti byli i zastánci „promořování“. A tak se covid-19 v srpnu a v září v Česku vymkl kontrole. Kvůli rychlému růstu počtu nakažených zdravotníků a hospitalizací s těžkým průběhem začaly v říjnu nemocnice s omezováním jiné než nutné péče.
Bylo sedmého května 2020 – necelé dva měsíce poté, co česká vláda „zavřela“ ekonomiku, čímž dosáhla toho, že se v zemi nový koronavirus nerozšířil a nezahltil nemocnice tak jako v jiných zemích.
Toho dne vládní tým představil projekt takzvané chytré karantény. Jarní zastavení chodu země stálo několik set miliard, bylo drahé, ale účinné: stát totiž získal čas na nákup ochranných pomůcek, posílení hygienických stanic, přípravu call-centra pro vyhledávání nakažených a vybudování infrastruktury na testování.
Andrej Babiš s tehdejším ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem a dalšími klíčovými postavami boje s pandemií tvrdili, že z velké části je systém hotov.
„My jsme se od začátku propuknutí té pandemie ponaučili: klíčová je rychlost,“ líčil ministr zdravotnictví Vojtěch. „Víme, že začíná s několika pacienty, a pokud se nic neudělá, tak ten růst může být velmi exponen-ciální,“ dodal ministr. Podstatu systému chytré karantény vysvětloval také Vojtěchův náměstek Roman Prymula, jenž pak koncem měsíce přešel do funkce vládního zmocněnce pro vědu a výzkum ve zdravotnictví. Podle Prymuly bylo klíčové co nejrychleji zachytit nemocné a izolovat jejich kontakty – a zamezit tím nekontrolovanému šíření viru.
Jaro se zkrátka již nemělo opakovat. Jak tehdy uzavřela svou prezentaci hlavní hygienička Jarmila Rážová: „Chytrá karanténa je připravena.“
Podpořte Reportér sdílením článku
Do Reportéra přišel, protože si myslí, že práce musí mít smysl a člověka bavit.