Kdy se zbavíme omezování? Jedenáct cest k vakcíně
11. října 2020
Reportér 10/2020 · Číslo 74Kdy se zbavíme omezování? Jedenáct cest k vakcíně
11. října 2020
Reportér 10/2020 · Číslo 74Kdy se zbavíme omezování? Jedenáct cest k vakcíně
Existuje značná šance, že do Vánoc bude schválena vakcína proti koronaviru a v příštím roce se začne očkovat – i když obecně platí, že při vývoji vakcín mohou přijít zklamání. Závod farmaceutických firem je nevídaný: postupuje se více směry – třeba starou metodou inaktivovaného viru i moderní metodou výroby „umělého viru“. Experti jsou přesvědčeni, že schválená vakcína bude bezpečná: jiná věc je, aby byla dostatečně účinná a vedla ke vzniku kolektivní imunity.
Vývoj nové vakcíny se zatím jeví jako jediná realistická cesta, jak se dostat ven z únavného kolečka omezování a uvolňování různých opatření spojených s šířením pandemie covid-19. Farmaceutické společnosti se za vydatného přispění z veřejných peněz vrhly do nebývale rychlého hledání nové očkovací látky. Ani ne rok od objevení nového koronaviru již byly v plném proudu pokročilé testy nových vakcín na desítkách tisíc dobrovolníků.
Podle denně aktualizovaných údajů světové zdravotnické organizace WHO bylo zkraje října na světě již téměř 200 kandidátů na novou vakcínu, z nich více než čtyřicet se testovalo na lidech a jedenáct adeptů postoupilo do závěrečné třetí fáze klinického testování. Pokud i touto fází projdou, může dojít na masovou výrobu a distribuci.
Cesta k bezpečné a zároveň účinné vakcíně však není přímá ani zaručená. Jeden z evropských favoritů, projekt Oxfordské univerzity a společnosti AstraZeneca, musel být v září pozastaven kvůli zdravotním komplikacím jednoho z testovaných dobrovolníků. Společnost Moderna, která chtěla začátkem listopadu požádat o mimořádné schválení své vakcíny ve Spojených státech, žádost minimálně o měsíc odsunula. A ruská vakcína Sputnik V, pojmenovaná po sovětských družicích dobývajících vesmír, sestoupila z politických deklarací na nižší oběžnou dráhu: v Rusku byla formálně registrována po testech na 76 vojácích, teprve posléze mělo testování proběhnout standardněji na desítkách tisíc dobrovolníků.
Pokud se některý z uchazečů ukáže v závěrečných testech jako bezpečný a zároveň účinný, začne se – vzhledem k již probíhajícím masivním investicím do výroby – vakcína distribuovat po celém světě. Optimistický scénář počítá zhruba s přelomem roku.
„Minimálně devět kandidátních vakcín je ve fázi 3 klinického vývoje, což je prakticky předregistrační fáze,“ říká Roman Chlíbek, vedoucí Katedry epidemiologie královéhradecké Fakulty vojenského zdravotnictví Univerzity obrany v Brně. Podle něj se doba vývoje a testování nezkrátila na úkor hodnocení účinnosti a bezpečnosti; zrychlení je možné díky zapojení množství klinických center, která mohou do studií rychle zařadit velké množství dobrovolníků. „Lze očekávat, že pokud výsledky dopadnu dobře, první vakcína by se mohla v Evropě objevit ke konci roku 2020 či v průběhu prvního pololetí roku 2021,“ odhaduje Roman Chlíbek, který je také vědeckým sekretářem České vakcinologické společnosti, instituce léta vedené současným ministrem zdravotnictví Romanem Prymulou.
Podpořte Reportér sdílením článku
Do Reportéra přišel, protože si myslí, že práce musí mít smysl a člověka bavit.