Internet za velkou zdí
3. května 2018
Reportér 05/2018 · Číslo 45Jak se připravit na cestu do Číny.
To, že Čína blokuje významnou část internetu, aby se místní zbytečně nerozptylovali některými informacemi, je známý fakt. Něco jiného je to na vlastní kůži zažít.
Obcházení Velkého čínského firewallu, tedy digitální hradby stojící mezi vaším počítačem nebo mobilem a v Číně blokovanými službami (což může být třeba i firemní e-mail, pokud běží na platformě rozšířeného a v Číně blokovaného gmailu od Googlu), je stále víceméně tolerované a jednoduché. Pokud se tedy před vstupem do země řádně připravíte.
Můžete si třeba nechat poslat SIM kartu z Hongkongu a zabijete dvě mouchy jednou ranou.
Fungují – bez blokování obsahu – i v kontinentální Číně a nemusíte zároveň platit ani 300 korun za každý megabyte českému operátorovi. Nebo si před příjezdem do Číny stáhnete do všech zařízení aplikaci na bezpečné přesměrování internetového spojení (takzvané VPN) a blokování obsahu se tak vyhnete.
Jestli to neuděláte, užijete si hodně legrace hledáním funkčních odkazů na takové služby. Například internetový vyhledávač bing od Microsoftu, který v Číně blokován není, vám na první zcenzurované stránce s vyjetými odkazy vysvětlí, že VPN služby jsou nyní v Číně blokované, a nabídne fůru odkazů na články vysvětlující, že to tak je správně a zahraniční provozovatelé s tím souhlasí.
Pokud ale podobné vtipy nemusíte a chcete ušetřit dost času, zařiďte si a zkontrolujte si to všechno – klidně a svobodně – opravdu ještě před odjezdem.
Podpořte Reportér sdílením článku
Do Reportéra přišel, protože si myslí, že práce musí mít smysl a člověka bavit.