Rekordní rok
8. dubna 2018
Reportér 04/2018 · Číslo 44Zájem o Turecko či Tunisko se vrací, ze sousedních zemí je u českých turistů stále populární Rakousko a Slovensko, na špičce zůstává Chorvatsko a Itálie, lidé však létají i do destinací v Perském zálivu a obecně v Asii. Kombinace rostoucích příjmů a toho, že obavy z migrační krize a terorismu loni oslabily, způsobila, že to přinejmenším v prvních letošních měsících vypadalo na rekordní rok českého cestování.
Cestování a byznys okolo něj měly v první části roku 2018 našlápnuto k jedné z nejrušnějších a nejúspěšnějších sezon v historii. Podle ohlasů z trhu a předběžných údajů o prodejích zájezdů zamíří letos do zahraničí rekordní množství českých turistů a cestovatelů.
Chuť utrácet společně s vyššími příjmy a absence zásadních negativních zpráv z nejnavštěvovanějších cílových zemí (aspoň do konce března) jsou hlavním hybatelem očekávaného rekordního stěhování národů na jih, jež vypukne se začátkem léta.
„Organizovaný trh přes cestovní kanceláře i ten individuální roste, za poslední dva roky včetně letošní sezony bude nárůst určitě dvacet procent,“ odhaduje Ondřej Rušikvas, ředitel obchodu a marketingu ERV Evropské pojišťovny. Ta vedle jednotlivých cestovatelů pojišťuje zhruba sedmdesát procent trhu cestovních kanceláří, a má tedy dobrý vhled do vývoje celého cestovního byznysu.
Odvětví v předchozích letech čelilo celé řadě negativních událostí vrcholících migrační krizí a vlnou teroristických útoků v letech 2015 a 2016, což načas fakticky vymazalo z turistických map navštěvovaná místa jako Tunisko, Egypt, Turecko a některé řecké ostrovy. K obratu došlo loni a nyní, zdá se, lidé již negativní informace vytěsnili. „Lidé se už nebojí cestovat. Podle mě došlo k výraznému mentálnímu posunu, uvědomění si, že terorismus vás bohužel může potkat prakticky kdekoliv. Jednotlivé případy už nevnímají jako akutní hrozbu a destinaci nevyčlení ze svého uvažování o dovolené,“ míní Ondřej Rušikvas.
Návrat na výsluní zažívá Turecko, z českého pohledu půjde v návštěvnosti o skokana roku. Po bombových útocích, nepodařeném převratu a diplomatických půtkách s Ruskem i Evropskou unií spadla návštěvnost Turecka na dno v roce 2016. Od té doby roste a podle údajů tureckého ministerstva pro cestovní ruch letos přijede 38 milionů zahraničních turistů oproti loňským dvaatřiceti milionům. Obsazenost resortů byla loni kousek nad šedesáti procenty. Průměrná denní cena za pobyt loni klesla o dvanáct procent na necelých 67 eur (zhruba sedmnáct set korun), což jsou dvě třetiny ceny v Řecku nebo Španělsku a polovina v Itálii, uvádí turecká asociace hoteliérů TÜROB.
Podpořte Reportér sdílením článku
Do Reportéra přišel, protože si myslí, že práce musí mít smysl a člověka bavit.