CEFC: Sbohem a díky za ty kapry

Muzeum Mao Ce-tunga, Čína.

Profimedia.cz

O nenadálé trhlině v česko-čínských vztazích.

Bylo to hezké, dokud to jelo.

Prakticky neznámá společnost CEFC China Energy vyrostla během několika předchozích let na jeden z největších soukromých byznysů v Číně a cestou začala polykat podniky v zahraničí.

V Česku postupně získala fotbalovou Slavii, několik trofejních nemovitostí, kus aerolinek Travel Service a původně i část TV Barrandov. Největším oznámeným obchodem byla koupě poloviny skupiny J&T (transakce není ještě dokončena).

Předseda CEFC Jie Ťien-ming se stal poradcem prezidenta Zemana a Praha „evropským“ sídlem čínské skupiny. Když se jej na volbu místa před dvěma lety ptali novináři z časopisu Fortune, předseda Jie jim odpověděl v ojedinělém rozhovoru jasně: „Musíme se dívat geopoliticky. Pokud by se jednou rozhodla jít Česká republika proti Číně, museli bychom své investice stáhnout a přehodnotit tam naši strategii.“

K tomu nebude mít možná nikdy příležitost. Předseda CEFC je podle zpráv více médií včetně agentury Reuters v Číně vyšetřován. V USA navíc úřady prověřují několik lidí spojených s CEFC v případu údajného uplácení afrických politiků výměnou za přístup na jejich trhy.

Detaily nebyly začátkem března známé, ale v Číně probíhala již několik měsíců série čistek ve velkých společnostech. Nakonec zásadní rozdíl, jenž může z vyšetřování předsedy CEFC vyplynout, je ten, že v Číně řídí prezident firmy, zatímco v Česku řídí známé firmy prezidenta.

Podpořte Reportér sdílením článku