Velká sázka na kamenný obchod
12. února 2017
Reportér 2/2017 · Číslo 30Budeme už brzy nakupovat místo v kamenných prodejnách jenom on-line? Možná to nebude tak horké. Obchodní centra se mění a jejich tržby rostou. Dokladem může být i rozhodnutí miliardáře Radovana Vítka nakoupit jedenáct budov s obchodními centry ve střední a východní Evropě. Mnohamiliardová transakce kandiduje na jeden z největších obchodů teprve začínajícího roku 2017.
Pánem obchodních center by se s jistou nadsázkou mohl nazývat miliardář Radovan Vítek. Po velké transakci se tento realitní magnát zařadil mezi nejvýznamnější majitele obchodních center v Česku. Nákup balíku jedenácti budov ve čtyřech středo- a východoevropských zemích, kterou oznámila Vítkova realitní skupina CPI Property Group v lednu, ho posílí hlavně doma.
Po dokončení transakce bude Vítkova skupina ovládat v Česku již zhruba čtvrtinu významných obchodních center postavených ve velkých městech. Nákup, který svou velikostí už teď aspiruje na jeden z největších obchodů letošního roku, zvýší podle lidí z branže vliv Vítkovy skupiny na vývoj nájmů v centrech nebo při rozhodování značkových řetězců, zda a kde v Česku otevírat. Zároveň tato koupě představuje v době historicky vysokých cen nemovitostí velkou sázku na středoevropské spotřebitele a jejich pokračující chuť utrácet ve velkých centrech s desítkami obchodů.
V oznámené transakci jde o mezinárodní mix jedenácti nemovitostí s obchody a kancelářemi. Pět se týká Maďarska, jedno centrum je v Polsku a jedno v Rumunsku, čtyři nemovitosti jsou v Česku. Podle odhadu šéfa CPI Property Group Martina Němečka půjde letos zřejmě o největší realitní obchod v regionu. Celkem tím Vítkova skupina získá dalších 265 tisíc metrů čtverečních k pronájmu. „Plocha v našich obchodních centrech se tím více než zdvojnásobí na 430 tisíc metrů a počet center v našem portfoliu stoupne na dvacet,“ uvedl v oznámení šéf akvizic skupiny Tomáš Salajka.
Ani kupující skupina CPI Radovana Vítka, ani prodávající investiční fondy řízené CBRE Global Investors se do schválení antimonopolním úřadem v Česku a Maďarsku nechtějí k transakci podrobněji vyjadřovat. Hodnota transakce je podle informací měsíčníku Forbes okolo 650 milionů eur (v přepočtu přes 17,5 miliardy korun), přičemž třetina ceny bude vyplacena v penězích a zbytek představuje převzetí dluhů.
Podle informací magazínu Reportér však jen česká část obchodu představuje hodnotu 300 až 400 milionů eur (až 11 miliard korun). Nemovitosti v Česku byly pro CPI hlavním důvodem, proč do velkého obchodu jít: prodávaly se totiž jako balík, tak jak leží a stojí. V tom viděla Vítkova skupina příležitost – koupit najednou jedenáct budov, a to jen po několika měsících jednání.
Podpořte Reportér sdílením článku
Do Reportéra přišel, protože si myslí, že práce musí mít smysl a člověka bavit.