Co obnáší EET
13. listopadu 2016
Reportér 11/2016 · Číslo 27S počátkem prosince startuje ambiciózní (a kritizovaný) projekt elektronické evidence tržeb. V první fázi zasáhne čtyřicet až šedesát tisíc podnikatelů, živnostníků a firem. V březnu se pak jejich počet začne počítat na statisíce. Co to v praxi znamená? Jaké kroky je třeba učinit? Přinášíme věcný popis základních kroků k tomu, jak vyřešit EET.
Elektronická evidence tržeb vypukne v České republice o půlnoci na čtvrtek 1. prosince. Ministerstvo financí si od ní slibuje zlepšení výběru daní a narovnání podnikatelského prostředí. Kritici v ní vidí nesmyslné otravování, šikanu a šmírování.
Pro živnostníky, podnikatele a firmy nyní EET znamená především nové starosti, výdaje a zařizování. Těm prvním, kterých se EET týká, na to zbývá už jen pár dnů. Právě čas přitom může části podnikatelů docela scházet. Zkušenosti firem nabízejících pokladní řešení ukazují, že se po vlažném startu začínají podnikatelé o problematiku EET výrazněji zajímat až v posledních týdnech.
„Od počátku listopadu vidíme výrazný nárůst jak v prodejích řešení, tak i v dotazech na call centru,“ uvádí Luboš Lukasík ze společnosti eKasa, dceřiné firmy operátora O2. „Předpokládáme, že zavedení EET nebude výjimkou z obecného pravidla a největší zájem o nákup řešení bude úplně na poslední chvíli,“ říká Anna Hroudová z T-Mobile. Skokový nárůst zájmu o informace i nákup systémů do třetice potvrzuje i Michal Wantulok ze společnosti Dotykačka.
Co tedy elektronická evidence tržeb obnáší a jaké praktické kroky po podnikatelích vyžaduje?
Systém elektronické evidence tržeb se má v České republice zavádět ve čtyřech vlnách. Zjednodušeně řečeno se týká každého, kdo prodává zboží či služby za hotové či přijímá platební karty, ale také vouchery, šeky a další formy plateb – s výjimkou bankovních převodů.
Podpořte Reportér sdílením článku
Zakladatel magazínu Reportér.