Hamburk: Příliš drahá olympiáda

6. prosince 2015

Nad olympijskými plány v Hamburku zapadá slunce...

foto Profimedia.cz.

Ztraceno v tunelu… O tom, jak ztroskotaly plány na další olympiádu v demokratické zemi.

Na pořádání největších sportovních akcí je nyní na světě málo autokratických režimů a příliš mnoho předražených staveb. Občané Hamburku, nejbohatšího německého města, odmítli začátkem prosince v místním referendu pořádání letních olympijských her v roce 2024. Výsledek hlasování je úspěchem antikampaně, které konzervativní němečtí střadatelé velmi dobře porozuměli: hry jsou v současné podobě drahé, pro prosperující město zbytečné a předkládaným rozpočtům nelze věřit (první nástřel byl v přepočtu 300 miliard Kč).

V Hamburku vyrůstá od roku 2007 budova nové filharmonie – Elbphilharmonie. Původní rozpočet ze zhruba 250 milionů eur během výstavby vzrostl již na trojnásobek. To je zatím poslední odhad. Němce straší i příklad berlínského letiště Willyho Brandta, jež se kvůli neustále bobtnajícímu rozpočtu pomalu blíží velikostí tomu olympijskému.

Pamětníci si vzpomenou, že o pořadatelství olympiády přemýšlelo i vedení Prahy v čele s primátorem Pavlem Bémem. Zájem o hry v roce 2016 byl prý zkouškou, finální atak měl přijít na pořadatelství pro rok 2020. Dost možná zabránil olympiádě v hlavním městě tunel Blanka. Byl natolik drahý, že vedení města už nemohlo plánovat další ještě podstatně masivnější výdaje. Praha tak může této předražené stavbě paradoxně vděčit za to, že nezbankrotovala a Bémův olympijský sen stál „jen“ sedmdesát milionů za přípravné práce.

Podpořte Reportér sdílením článku