Operace Motor: Odposloucháván i právník Sokol

12. dubna 2015

Rok 2005. Policie před vilou Radovana Křejčíře.

foto Profimedia

Při vyšetřování podvodů Radovana Krejčíře v roce 2002 zkoumala policie rozsáhlé kontakty tohoto kmotra v justici. Odposlouchávala vlivné právníky kolem Tomáše Sokola a nejspíš i ústavního soudce.

Toto je autentická debata z ledna roku 2003 mezi dvěma vlivnými právníky Jiřím Novákem a Tomášem Sokolem.

Novák: „Zdar Tomáši. Napadla mě jedna věc. Nechceme pozvat Cepla?“

Sokol: „Můžeme ho pozvat. Já proti tomu nic nemám. Já už jsem to s klientem probral.“

Vojtěch Cepl byl soudcem Ústavního soudu. Debatu tehdy zachytily policejní odposlechy.

Detektivové totiž měli podezření, že advokáti používají nestandardní metody a ovlivňují soudce v kauzách, na kterých pracovali pro svoje klienty.

Jde o nejtajnější akci policie té doby, o níž se dosud nevědělo. Operace na sledování hovorů několika významných advokátů nesla název „Motor“. A měl ji na starosti tým Mlýn, který zřídil bývalý ministr vnitra Stanislav Gross.

Reportér magazín zjistil detaily případu, když mapoval rozsáhlé aktivity uprchlého zločince Radovana Krejčíře.

Odposlouchávání právníků odstartoval právě jeho případ – poté, co ho policie v červenci 2002 zatkla a obvinila z půlmiliardového daňového úniku v obchodu s naftou.

Krejčíř si Sokolovu kancelář najal už o rok dříve. A zavázal se, že Sokolovi vyplatí cílovou odměnu ve výši 10 milionů korun, když ho se svými lidmi dostane ze všech trestních kauz.

Novák i Sokol působili v devadesátých letech ve vysoké politice. Novák byl ministr spravedlnosti a Sokol zastával post ministra vnitra. Už řadu let patří do desítky nejvýznamnějších advokátů v zemi.

Ústavní soudce Cepl zemřel v roce 2009. Sokol nyní tvrdí, že s ním pracovní kauzy neprobíral. „Nejsem intervenující advokát,“ řekl magazínu Reportér.

Pokud Cepla někam zvali, tak prý snad jen na každoroční večírek Sokolovy advokátní kanceláře, který se konal vždy začátkem roku. „Ale zcela jistě bych s ním neprobíral případy, na kterých pracuji já, nebo on. To je naprostý nesmysl,“ řekl Sokol.

Připustil však, že v justičních kuloárech se tehdy mluvilo o tom, že policie odposlouchávala kvůli kauze Krejčíř ústavního soudce Vladimíra Čermáka (rovněž už je po smrti), který v ní rozhodoval. „Slyšel jsem, že to pana soudce Čermáka šíleně rozčílilo, když se to dozvěděl,“ vzpomněl si Sokol.

Jeho kolega Jiří Novák prý vůbec netušil, že byli před třinácti lety odposloucháváni. „Ale je mi to vlastně fuk,“ podotkl.

O tom, kdo další z advokátů byl odposloucháván a jaký průběh měla celá operace kolem Krejčíře, se můžete dočíst v nejnovějším čísle časopisu Reportér, které vychází v pondělí 13. dubna. Na webu je v placené části k dispozici zde.

Podpořte Reportér sdílením článku