Andrej Babiš a tajný vzkaz ze CIA

6. března 2019

Andrej Babiš před odletem do USA, 5. března 2019.

Profimedia.cz

Návštěva Andreje Babiše v sídle CIA může vypadat jako výsledek skvělé práce českého premiéra a toho, jak je v USA hodnocen. Možná je to ale právě naopak a jde o diplomatický projev nesouhlasu americké administrativy s některými kroky současné vlády.

Českého premiéra Andreje Babiše přijala během jeho návštěvy Spojených států amerických i Gina Haspelová, současná šéfka CIA. A to přímo v centrále této zpravodajské agentury v Langley ve státě Virginia. To vypadá jako dobrá zpráva, která svědčí o tom, že nestojíme úplně mimo světového dění. Však už se v politických kruzích mluví o tom, že je to skvělá vizitka pro český stát a odměna za práci našich tajných služeb. Ty prý jsou pro Američany cennými partnery, neboť umí dodat či sdílet celou řadu spolehlivých informací týkajících se mezinárodního terorismu či migrační krize.

Jakkoliv je nemístné a svým způsobem směšné, že CIA přijímá ve své centrále někdejšího nepřítele – bývalého agenta komunistické Státní bezpečnosti s krycím jménem Bureš – je nutné to vnímat jako realitu, kterou určili voliči tím, že Babiše do této významné státnické funkce dostali svými hlasy. A zpravodajská komunita USA, byť to pro ni může být trapné, tuto českou realitu respektuje. Jiná věc je, že Spojené státy nemají příliš na výběr, s kým z vrcholné české politiky se spojit, neboť prezident Miloš Zeman má už pupeční šňůru obsazenou Ruskem, Čínou a státem Izrael.

Je dobré si v této souvislosti připomenout, že nejde o náhlé procitnutí: americká administrativa se k Andreji Babišovi přimkla už před několika lety, kdy zakládal politické hnutí ANO 2011. Spatřovala v něm totiž jediného partnera pro prosazení svého vlivu v českém regionu. A příliš nehleděla na to, kým ve skutečnosti Babiš je a jak kvůli své rozporuplné minulosti rozdělí zemi. Americká ambasáda a na ně napojené nadační spolky se po roce 2011 podílely na protikorupčním tažení, do jehož čela si stoupl – velmi pragmaticky, zejména kvůli svému byznysu – právě miliardář Babiš.

Musílek a rozvrat rozvědky

Přijetí Babiše šéfkou CIA je ale zvláštní především z jiného důvodu: české zpravodajské služby nejsou v dobré kondici. Dá se říci, že až na několik dílčích úspěchů se nad nimi spíše smráká a vinu za situaci v bezpečnostních složkách má i Babiš. A pokud jde o klíčového českého partnera CIA – zahraniční rozvědku ÚZSI (Úřad pro zahraniční styky a informace) – je premiérova role v rozkladu této služby zcela zásadní.

Připomeňme si, že Andrej Babiš vloni, krátce po svém zvolení premiérem, dosadil do vedení této důležité státní agentury svého člověka Radka Musílka. Tento dlouholetý příslušník bezpečnostních složek státu pracoval u policie, pak v tajné službě BIS a později nastoupil do zahraniční rozvědky ÚZSI. Babiš a Musílek k sobě měli vždycky blízko, stýkali se třeba i v době, kdy nastupující oligarcha potřeboval ovládnout petrochemický průmysl.

Podpořte Reportér sdílením článku