Pegasus v akci. Špičkový odposlech na Hradě
12. února 2023
Reportér 02/2023 · Číslo 102Pegasus v akci. Špičkový odposlech na Hradě
12. února 2023
Reportér 02/2023 · Číslo 102Pegasus v akci. Špičkový odposlech na Hradě
Je to prý zatím nejdokonalejší způsob, jak se nabourat do mobilního telefonu a využít jej k odposlechům i sledování majitele. Systém Pegasus byl vyvinut pro boj s teroristy, ale občas bývá používán i jinak. Nedávno se našly jeho stopy v mobilech vlivného hradního úředníka. Hradu přitom s ochranou a odhalením Pegasu nepomáhala tajná služba BIS, neboť mezi prezidentem Zemanem a jejím šéfem Koudelkou panuje osobní spor a letitá nedůvěra.
Jeden z pracovníků kanceláře prezidenta republiky měl ve svých dvou telefonech nainstalován odposlouchávací systém Pegasus. Ten dokáže získat z telefonu veškerá data a zároveň odposlouchávat hovory či působit jako prostorový odposlech. Jde o dosud nejdokonalejší známý systém špehování, který vyvinula izraelská kybernetická společnost NSO Group. Firma přitom tvrdí, že systém prodává jen státům nebo státním institucím. To by znamenalo, že systém mohla použít v Česku – v případě zaměstnance Pražského hradu – buď cizí země, nebo zpravodajská služba českého státu. Že by šlo o nějakou firmu či jednotlivce ze soukromého sektoru, je málo pravděpodobné.
Špionážní program z Izraele měl původně pomáhat zejména v boji proti terorismu, některé státy ho ale už využily v rozporu se zákony i ke sledování nepohodlných lidí. To vyšlo najevo v uplynulých dvou letech. Skandál s kontroverzním využíváním Pegasu se nevyhnul ani členským státům EU. Poslanci Evropského parlamentu se už od loňského roku zabývají informacemi, že vlády Polska a Maďarska zneužívaly software k odposlechu svých kritiků a že se Pegasus objevil například ve Španělsku a Řecku.
Případ, na který nyní upozorňuje magazín Reportér, je první informací, že systém Pegasus byl použit i v České republice. Kdo ho dostal do mobilů pracovníka Hradu, není jasné. Je zde ale určitá souvislost s rozsáhlou aférou se špehováním prezidenta Miloše Zemana a jeho nejbližších spolupracovníků českou tajnou službou BIS, přestože ta jakékoli nelegální sledování zásadně odmítá.
Skládat dohromady puzzle tohoto příběhu není vůbec jednoduché. Pohybujete se v prostředí tajných služeb, kde zcela nelze věřit nikomu, a to ani oficiálním zprávám, mluvčím nebo autoritám. V těchto vodách si hlavní aktéři velmi často hrají své hry. Zveličují své úspěchy nebo naopak zastírají selhání vršením lží a polopravd tak dokonale, že to pak působí jako naprostá realita, přestože jde o vylhaný příběh.
Podpořte Reportér sdílením článku
Dlouholetý investigativní reportér.