Logo

Operace „Zavřeme zločinca Kalúska“

Post Image

Operace „Zavřeme zločinca Kalúska“

Play icon
37 minut
Česká republika na rozcestí, 19. dubna 2017.

foto Profimedia.cz

Když Andrej Babiš nastoupil v roce 2014 na ministerstvo financí, začala jeho nenápadná poradkyně shromažďovat dokumenty o činnosti různých úředníků z dob, kdy byl ministrem Babišův arcinepřítel Miroslav Kalousek. Právě o jeho policejním stíhání coby konečném cíli této operace se mluvilo. „Jak říkal Babiš: měl to být fascikl ,na toho zločinca Kalúska‘,“ potvrzuje Ondřej Závodský, který se tehdy coby náměstek ministra účastnil porad o této věci.

Z marketingového hlediska to byl dobrý nápad. Vybrat si zakladatele TOP 09 Miroslava Kalouska jako démona, který „může za všechno“, se oligarchovi Andreji Babišovi vyplatilo.

Miroslav Kalousek byl jedním z nejviditelnějších představitelů pravicových vlád, které byly u moci za ekonomické krize na konci předminulé a na začátku minulé dekády. Coby ministr financí byl spojen se škrty, úsporami a nepopulárními kroky. „Nevím, jestli to bylo z hlavy Andreje Babiše, nebo z hlavy jeho týmu. Ale obecně v politice platí, že kdo chce být úspěšný, musí si vybrat nejen spojence, ale i protivníky. A za protivníky si je dobré vybrat ty, kteří mají hodně nepřátel,“ říká sociolog a volební expert Jan Herzmann. Někdejší ministr financí a dlouholetý poslanec Miroslav Kalousek přitom podle Herzmanna patří na politické scéně k těm, kdo mají nejstrategičtější myšlení. „Navíc je to politický profesionál. Takže by člověk řekl, že by mohl mít víc politických příznivců, než má,“ dodal.

Proč je Kalouskův obraz tak negativní? Důvodů je více. „Jednak je to razantní politik, který pro ostré slovo nejde daleko. To je faktor, který působí hodně široce na velkou masu lidí,“ říká Herzmann. Dalším faktorem je podle něj „to všechno, co se kolem něj povídá v souvislosti s nějakými nekalostmi“.

„Vím, že on by namítl, že nikdy nebyl obviněn ani obžalován a že se nikdy nic neprokázalo. Ale veřejné mínění funguje jinak. Nečeká na rozhodnutí soudu. A když se o někom hodně mluví negativně, nějak to ve veřejném mínění ulpívá. A má to kumulativní charakter,“ vysvětluje sociolog.

A právě z toho zřejmě od počátku své politické dráhy vycházel Andrej Babiš. Označoval Kalouska za „symbol korupce“, „hlavu organizovaného zločinu“ a „zloděje zlodějského“. Osočení a nadávek bylo z jeho strany mnohem více a Miroslav Kalousek mu to samozřejmě vracel, což se vše–obecně ví. Málo známé je však to, že se na ministerstvu financí pod Babišovým vedením důkladně řešily kauzy, které by nakonec vedly až ke Kalouskovu policejnímu stíhání. V červnu 2014, tedy čtyři měsíce od chvíle, kdy Babiš usedl do křesla ministra financí, se téma dokonce dostalo na poradu vedení resortu. Úředně samozřejmě operace neměla název: Kalousek do tepláků. Oficiálně se tomu říkalo „zpracování forenzního auditu pro účely pana ministra“.

Podpořte Reportér sdílením článku