Vystřílíme ti rodinu. Příběh pašeráka zbraní
8. března 2020
Reportér 03/2020 · Číslo 67Vystřílíme ti rodinu. Příběh pašeráka zbraní
8. března 2020
Reportér 03/2020 · Číslo 67Vystřílíme ti rodinu. Příběh pašeráka zbraní
Tato reportáž vlastně vznikala dvacet sedm roků. V první půli devadesátých let jsem psal o zbraních, které měly z Česka oficiálně odejít do Panamy, ale v rozporu s mezinárodním embargem směřovaly do válčící Bosny. Tehdy české úřady tvrdily, že obchod zarazily. Jenže se přihlásil někdo, kdo dobře znal obchodníka Jana Chvojku, o jehož roli se tehdy nemluvilo. Zbraně se do bývalé Jugoslávie skutečně dostávaly. A dost možná nejen tam.
Jednoho dne, bylo to někdy na podzim roku 2019, si se mnou domluvil schůzku – a pak se přede mnou objevil v kavárně – mladý muž. Pro mě to byl do té doby absolutně neznámý kontakt. A řekl mi: „Jmenuji se Thomas Thiele, ale narodil jsem se jako Tomáš Chvojka. Je mi dvacet sedm, ale zažil jsem toho tolik, že by to bylo na román.“
Thiele je podnikatel. A když řeknu, že kontroverzní, nebudu daleko od pravdy. Poslouchal jsem ho asi dvě hodiny a pak jsem pochopil, kam jeho vyprávění zapadá. Pomohl dokončit příběh, o němž jsem poprvé psal v létě roku 1993. Byl to příběh tajných zbrojních obchodů, v němž šlo mimo jiné o vývoz desítek tisíc českých pistolí a samopalů.
Po více než čtvrt století jsem se tak dozvěděl, o co v případu šlo. V jeho jádru byly zbrojní obchody a hry tajných služeb; dění poskytující mimo jiné cenný obrázek, jak vypadalo Česko v divokých devadesátých letech – kdy se mohlo téměř cokoli. Tedy za předpokladu, že se našel dobrodruh, který měl odvahu a patřičnou drzost podstoupit riziko.
Tím dobrodruhem byl Jan Chvojka, otec zmíněného mladého podnikatele Thieleho.
Chvojka se narodil v listopadu 1945 a dnes už je více než deset let po smrti.
Podpořte Reportér sdílením článku
Dlouholetý investigativní reportér.