Šmírování v Lánech

Post Image

Šmírování v Lánech

Play icon
30 minut
„Co pro vás můžu udělat?“ zeptal se Vratislav Mynář. Ale když dostal SMS zprávu s dotazem na tajné fotopasti, už nijak nereagoval.

foto Profimedia.cz

Jsou vidět s Milošem Zemanem na každém kroku. Starají se o jeho bezpečnost, ale jsou také jeho pomocníky a osobní oporou. Přesto přinejmenším tři roky pracovali v dusné atmosféře nedůvěry a podezírání, jež vyvrcholila skandálem, kdy minulý šéf ochranné služby nechal tajně nainstalovat před prezidentovo apartmá skryté kamery. Tehdy už došla trpělivost i Miloši Zemanovi a jeho někdejší chráněnec si musel balit kufry.

Miloš Zeman dává úřadu prezidenta svéráznou tvář. Ústavu a ústavní zvyklosti si často vykládá po svém. Má menší etické nároky na své spojence. Na veřejnosti občas používá ostrý slovník. Podobné projevy a chování lze přitom vysledovat i v jeho okolí. V různých ohledech stejně jako hlava státu jednají i jeho šéfporadce Martin Nejedlý, kancléř Vratislav Mynář či mluvčí Jiří Ovčáček. Na část veřejnosti působí jejich chování arogantně a nepřátelsky.

Známky napětí však, jak vyplývá z informací magazínu Reportér, lze najít i na samotném Hradě: mezi některými pracovníky se šíří pocity strachu, ohrožení a nedůvěry.

Možná si to prezident ani neuvědomuje, ale celková atmosféra má vliv i na ty, kdo chrání jeho bezpečnost. Zajišťuje ji zvláštní policejní Útvar pro ochranu prezidenta České republiky. Jenže tento úřad se dlouhodobě potýkal s celou řadou problémů, které se řešily jen nahodile, nebo až když bylo pozdě.

Hlavní problém totiž byl, že i v ochrance převládala atmosféra podezíravosti a strachu.

•••

Loni 25. listopadu odjel prezident Miloš Zeman na třídenní oficiální návštěvu Izraele. Zúčastnil se slavnostního otevření Českého domu v Jeruzalémě, který se nachází v komplexu Jerusalem Cinematheque nedaleko Starého města.

Podpořte Reportér sdílením článku